Aeroride E-Spark
Aeroride E-Spark Price
| E-Spark 60 V, 28 Ah 30 km/Hr60-100 km/charge | ₹69,445 | ||
| E-Spark 60 V, 30 Ah 30 km/Hr60-100 km/charge | ₹83,445 | ||
| E-Spark 60 V, 30 Ah With Extra Battery 30 km/Hr60-100 km/charge | ₹1,12,445 |
Aeroride E-Spark Key Specs & Features
| Range | 60-100 km/charge |
| Battery Capacity | 1.68 Kwh |
| Kerb Weight | 65 kg Without Battery |
| Top Speed | 30 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Brakes | Double Disc |
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor Warranty | 3 Year |
| Anti Theft Alarm | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
Aeroride E-Spark comparison with similar Scooters
Aeroride E-Spark Rs.69,445* Onwards | Rs.91,550* Onwards 5 Reviews | Rs.84,999* Onwards 103 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.81,669* Onwards 10 Reviews | Rs.89,999* Onwards 4 Reviews | Rs.83,300* Onwards 129 Reviews | Rs.89,999* Onwards 6 Reviews |
| Riding Range60-100 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range108 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range75-100 km/charge | Riding Range118 km/charge | Riding Range89 km/charge | Riding Range322 km/charge |
| Battery Capacity1.68 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity1.56 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity- |
| Power- | Power1.8 kW | Power5.5 kW | Power3 kW | Power2.2 kW | Power249 W | Power2.4 kW | Power1.2 kW | Power3 kW |
| Charging Time- | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr | Charging Time6 Hr | Charging Time4.5 Hr | Charging Time- |
| Top Speed30 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed101 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed65 km/Hr | Top Speed48 km/Hr | Top Speed55 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor30 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeMid Drive IPM | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBrushless DC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC |
| Weight65 kg Without Battery | Weight101 kg | Weight105 kg | Weight- | Weight96 kg | Weight62 kg | Weight108 kg | Weight93 kg | Weight- |
| Currently Viewing | E-Spark vs Orbiter | E-Spark vs S1 X | E-Spark vs S1 Z | E-Spark vs E Luna | E-Spark vs Jaunty-3W | E-Spark vs Magnus Grand | E-Spark vs Optima | E-Spark vs XR7 |
- Running CostRs. / kms
- Saving per monthRs.
Aeroride E-Spark Colours
Aeroride E-Spark is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
White
Aeroride E-Spark Gallery
Aeroride E-Spark has 13 images, view picture gallery of E-Spark .
Aeroride E-Spark Range
The ARAI claimed range of Aeroride E-Spark is 60-100 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 60-100 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Aeroride E-Spark Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Starting | Push Button Start |
| Gear Box | 3 speed & Reverse |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Additional Features | Climbing - 30 Degree, Remote Locking System |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 1900 mm |
| Height | 1200 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Dry Weight | 58 kg |
| Kerb Weight | 65 kg Without Battery |
| Load Carrying Capacity | 200 kg |
| Seat height | 870 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 30 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.68 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor Warranty | 3 Year |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 60-100 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic Shocker Absorber |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/100-12, Rear :- 90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Aeroride E-Spark Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The Aeroride E-Spark is priced from INR 69,445 - 1.12 Lakh (Ex-showroom Price in... Read More
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Aeroride E-Spark Summary
The Aeroride E-Spark is an electric scooter, available in 3 variants, at a starting price of Rs 69,445. The battery capacity of the Aeroride E-Spark 60 V, 30 Ah With Extra Battery is 1.68 Kwh. The weight of the E-Spark is 65 kg Without Battery. It gets a 870 mm tall seat.The E-Spark comes with a Disc brake up front and Disc brake at the rear. You can buy the E-Spark in 1 colour - White.
Similar Scooters Like Aeroride E-Spark
Rs.59,640* Onwards
Rs.53,017* Onwards
Rs.59,900* Onwards
Rs.56,709* Onwards
Rs.84,443* Onwards
Rs.79,990* Onwards
Rs.73,934* Onwards
Rs.77,690* Onwards
Rs.64,990* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Aeroride E-Spark Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.73,016* |
| Ghaziabad | Rs.73,016* |
| New Delhi | Rs.73,016* |
| Noida | Rs.73,016* |
| Muradnagar | Rs.73,016* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.73,037* |
| Mumbai | Rs.73,037* |
| Pune | Rs.73,037* |
| Hyderabad | Rs.73,037* |
| Chennai | Rs.73,037* |
Trending Aeroride Scooters
Aeroride YB2000Rs 97,100* Onwards

