12 Images
2 Colours
Toutche Heileo H200 9.6 Ah
Key Specs & Features of Heileo H200 9.6 Ah
| Range | 60 km/charge |
| Battery Capacity | 0.35 Kwh |
| Kerb Weight | 19.2 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | Hub Motor |
- Speedometer Digital
| Roadside Assistance | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
Toutche Heileo H200 9.6 Ah Latest Updates
Toutche Heileo H200 9.6 Ah Price: The price of the Toutche Heileo H200 9.6 Ah in Delhi is Rs 46,990 (Ex-showroom). To know more about the Toutche Heileo H200 9.6 Ah images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Toutche Heileo H200 9.6 Ah Colours: This variant is available in 2 colours: Bright-Torquise,Red.
Toutche Heileo H200 9.6 Ah vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Yakuza Rubie 48V, which is priced at Rs 38,318, Komaki X One Graphene, which is priced at Rs 38,032 and Ola S1 Z STD, which is priced at Rs 64,343.
Toutche Heileo H200 9.6 Ah Price
| Ex-Showroom Price | Rs.46,990 |
| Bike Insurance | Rs.3,228 |
| On-Road Price in delhi | Rs.50,218 |
Toutche Heileo H200 Colours
Toutche Heileo H200 9.6 Ah is available in the following colours in India. View all Heileo H200 9.6 Ah, Heileo H200 12.8 Ah images with different colour options on BikeDekho.
Bright-Torquise
Red
Toutche Heileo H200 Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 60 km/charge |
Toutche Heileo H200 9.6 Ah Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Gear Box | 8 Speed |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Roadside Assistance | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Alloy |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Additional Features | Walk Assist, Auto power-cut off on Braking |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 650 mm |
| Length | 1750 mm |
| Height | 1080 mm |
| Wheelbase | 1070 mm |
| Kerb Weight | 19.2 kg |
| Load Carrying Capacity | 110 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Tyre Brand | Kenda |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Hub Motor |
| Drive Type | Hub Motor, Chain Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 0.35 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Premium Aluminium Fork |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-700x38C Rear :-700x38C |
| Wheel Size | Front :-630 mm,Rear :-630 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | 6061 Aluminium Alloy |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Roadside Assistance | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
Compare Variants of Toutche Heileo H200
Toutche Heileo H200 9.6 Ah Images
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs3,27,364* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Flying Flea C6 (Royal Enfield)Rs2,90,240* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs2,66,293* Onwards - Electric
Oben Rorr EvoRs1,14,633* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - Electric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
Toutche Heileo H200 Competitors
Rs.35,280* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.55,555* Onwards
Rs.59,640* Onwards
Users Also Viewed
- Toutche Heileo H200
- Specifications
- Bikes Loan EMI
- Dealers
