
Toutche Heileo H100 All Specifications & Features
The Toutche Heileo H100 is powered by 250 W Hub Motor Motor. The Toutche Heileo H100 takes 4 Hr to get fully charged its 0.46 Kwh battery . The Price of Toutche Heileo H100 starts at Rs 46,990 and goes up to Rs 50,990 (ex-showroom, Delhi). It is available in two variants, 9.6 Ah and 12.8 Ah.
Write a ReviewReview and win ₹5000
Shortlist
Rs.46,990* onwards
EMI starts from ₹1,453
Toutche Heileo H100 Specifications
| Range | 60 km/charge |
| Motor Power | 250 W |
| Motor Type | Hub Motor |
| Charging Time | 3.5 Hr |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Body Type | Electric Bikes |
| Fuel Type | Electric |
Toutche Heileo H100 Features
| Speedometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 19.8 kg |
What’s Included with Toutche Heileo H100
| Roadside Assistance | Yes |
Toutche Heileo H100 Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Gear Box | 7 Speed |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers this May
Features
| Instrument Console | Digital |
| Roadside Assistance | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Alloy |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Additional Features | Walk Assist, Auto power-cut off on Braking |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 650 mm |
| Length | 1750 mm |
| Height | 1080 mm |
| Wheelbase | 1070 mm |
| Kerb Weight | 19.8 kg |
| Load Carrying Capacity | 110 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Hub Motor |
| Drive Type | Hub Motor, Chain Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 0.35 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Rigid Steel Fork |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-700x38C Rear :-700x38C |
| Wheel Size | Front :-630 mm,Rear :-630 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | 6061 Aluminium Alloy |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Roadside Assistance | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
Compare Specs of Heileo H100 Alternatives
Popular Electric Bikes
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Toutche Heileo H100 Colours
Toutche Heileo H100 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Toutche Heileo H100 Questions & answers
Q) What is the max speed of Toutche Heileo H100?
A) The max speed of Toutche Heileo H100 is 25 km/Hr.
Q) What is the driving range of Toutche Heileo H100?
A) The driving range of Toutche Heileo H100 is 60 km/charge.
Q) What is the Curb weight of Toutche Heileo H100?
A) The curb weight of Heileo H100is 19.8 kg.
Q) What is the battery type of Toutche Heileo H100?
A) Toutche Heileo H100 uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of Toutche Heileo H100?
A) Toutche Heileo H100 comes with 2 color options - Green, White.
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience