EMotorad X2
Rs.29,499
Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹946
Don't miss out on the best offers this April
EMotorad X2 Price
The price of EMotorad X2 in India starts at Rs. 29,499 . EMotorad X2 comes with 1 variants.
| X2 STD 25 km/Hr35 km/charge3-4 Hr | ₹29,499 |
EMotorad X2 Key Specs & Features
| Range | 35 km/charge |
| Battery Capacity | 0.28 Kwh |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | Hub Motor |
| Brakes | Double Disc |
- Speedometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
EMotorad X2 comparison with similar Bikes
EMotorad X2 Rs.29,499* Onwards 2 Reviews | Rs.29,999* Onwards | Rs.34,999* Onwards | Rs.19,999* Onwards | Rs.32,950* Onwards 1 Reviews | Rs.40,000* Onwards 3 Reviews | Rs.32,999* Onwards 2 Reviews | Rs.34,999* Onwards | Rs.39,999* Onwards 2 Reviews |
| Riding Range35 km/charge | Riding Range45 km/charge | Riding Range55 km/charge | Riding Range20-22 km/charge | Riding Range37 km/charge | Riding Range80 km/charge | Riding Range40 km/charge | Riding Range30-35 km/charge | Riding Range45 km/charge |
| Battery Capacity0.28 Kwh | Battery Capacity0.21 Kwh | Battery Capacity0.37 Kwh | Battery Capacity0.19 Kwh | Battery Capacity0.19 Kwh | Battery Capacity0.2 Kwh | Battery Capacity0.25 Kwh | Battery Capacity36V / 7.65AH Kwh | Battery Capacity0.28 Kwh |
| Power250 W | Power- | Power250 W | Power250 W | Power250 W | Power1 kW | Power250 W | Power250 W | Power250 W |
| Charging Time3-4 Hr | Charging Time3-4 Hr | Charging Time- | Charging Time2-3 Hr | Charging Time2.5-3 Hr | Charging Time- | Charging Time3-4 Hr | Charging Time3-4 Hr | Charging Time4 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed- | Top Speed17 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed45 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeHub Motor | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypeHub Motor | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypeHub Motor | Motor TypeBLDC |
| Weight- | Weight23 kg | Weight- | Weight- | Weight27 kg | Weight55 kg | Weight- | Weight20 kg | Weight- |
| Currently Viewing | X2 vs Kivo | X2 vs Virbike V1 | X2 vs Dope | X2 vs Roadlark | X2 vs Sport | X2 vs X3 | X2 vs ST-X | X2 vs X1 |
Avg. Drive per day30 kms
10 kms200 kms
Electricity PriceRs.8.5
Rs.2/UnitRs.24/Unit
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
Running cost for Diesel Rs. /kms
*EV cost figures are indicative, basis Electric Vehicle's mileage and electricity cost*You also need to consider other charges like maintenance, service, equipments, vehicle cost, insurance and taxes
EMotorad X2 Colours
EMotorad X2 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Light Green
EMotorad X2 Gallery
EMotorad X2 has 12 images, view picture gallery of X2 .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

EMotorad X2 User Reviews
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- Comfort (2)
- Mileage (1)
- Latest
- Wow EMOTORADVery attractive, with excellent mileage and exceptional comfort. Emotorad is paving the way for the future and stands out as an outstanding company in the e-cycle industry.
- Very affordable and stylish tooThis E.V is the best in this segment, easy to handle. EMotorad X2 gives you a comfortable ride in city.
- View All EMotorad X2 Reviews
EMotorad X2 Range
The ARAI claimed range of EMotorad X2 is 35 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 35 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
EMotorad X2 Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Gear Box | Single Speed |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Charger Output | 2 Amp. |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Display | Cluster C2 Display |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 675 mm |
| Length | 1790 mm |
| Height | 1100 mm |
| Load Carrying Capacity | 110 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Tyre Brand | Nylon Tyres |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Hub Motor |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 0.28 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 35 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Front Fork Suspension with 100 mm Travel |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-2.10- 27.5 Rear :-2.10- 27.5 |
| Wheel Size | Front :-698.5 mm,Rear :-698.5 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | High Tensile Step-Through Steel Frame |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
EMotorad X2 Questions & answers
Q) Does EMotorad X2 need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive EMotorad X2.
Q) What is the range offered by EMotorad X2 on a full charge?
A) EMotorad X2 offers range of 35 km/charge.
Q) How much time EMotorad X2 will take to charge?
A) EMotorad X2 will take total 3-4 Hr to charge from 0-100 percent.
Q) What is the top speed of EMotorad X2?
A) Top speed of EMotorad X2 is 25 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of EMotorad X2?
A) Battery Capacity of EMotorad X2 is 0.28 Kwh.
Q) When will the EMotorad X2 launch?
A) The EMotorad X2 was launched on Jan, 2023
Q) What is the exact Height of EMotorad X2?
A) The height of EMotorad X2 is 1100 mm
Best Electric Bikes
- Popular
- Upcoming
EMotorad X2 Latest Updates
EMotorad launched its affordable range of e-bikes with the X2 priced at Rs 27,999, which is meant to trail through different types of Indian terrains. Alng with removable batteries, an LCD display, and a multi-level pedal assist, it is also slated to receive IoT for tracking data which will also feature GPS and geo-tracking.
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹946Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
EMotorad X2 Brochure
Download the X2 brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
EMotorad X2 Price in India
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

