7 Images
1 Colours
Polarity Smart Executive E1K
Key Specs & Features of Executive E1K
| Range | 80 km/charge |
| Battery Capacity | 0.2 Kwh |
| Kerb Weight | 55 kg |
| Top Speed | 40 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor Power | 1 kW |
- Speedometer Digital
| Battery Warranty | 3 Years |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
Polarity Smart Executive E1K Latest Updates
Polarity Smart Executive E1K Price: The price of the Polarity Smart Executive E1K in Delhi is Rs 38,000 (Ex-showroom). To know more about the Polarity Smart Executive E1K images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Polarity Smart Executive E1K Colours: This variant is available in 1 colours: Grey.
Polarity Smart Executive E1K vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Green Udaan 30kms, which is priced at Rs 27,362, Yakuza Rubie 48V, which is priced at Rs 38,318 and Komaki X One Graphene, which is priced at Rs 38,032.
Polarity Smart Executive E1K Price
| Ex-Showroom Price | Rs.38,000 |
| Bike Insurance | Rs.3,082 |
| On-Road Price in delhi | Rs.41,082 |
Polarity Smart Executive Colours
Polarity Smart Executive E1K is available in the following colours in India. View all Executive E1K, Executive E2K, Executive E3K images with different colour options on BikeDekho.
Grey
Polarity Smart Executive Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 80 km/charge |
Polarity Smart Executive E1K Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 1 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Charger Output | 200 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Fast Charging | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 55 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 40 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor, Chain Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 0.2 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 80 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Wheels Type | Spoke |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Variants of Polarity Smart Executive
Polarity Smart Executive E1K Images
Polarity Smart Executive E1K User Reviews
- All (2)
- Speed (1)
- Latest
- The polarity smart executive e3kThe polarity smart executive e3k has nice design easy to drive easy to maintain maintain free and is beat vehicle for day to day life
- best modelThis bike expirence is best and his model is best , bike speed is cool bike is very good I like bike
Top 10 Electric Cycles in India
- Electric
EMotorad ViperRs70,552* Onwards - Electric
EMotorad RangerRs62,422* Onwards - Electric
Nexzu Rompus PlusRs37,729* Onwards - Electric
Nexzu BazingaRs35,950* Onwards - Electric
Nexzu RoadlarkRs35,950* Onwards - Electric
Hero Lectro WINNRs53,276* Onwards - Electric
Hero Lectro WINN-XRs53,276* Onwards - Electric
Hero Lectro C5XRs45,146* Onwards - Electric
Hero Lectro H3Rs33,967* Onwards - Electric
Hero Lectro H5Rs29,903* Onwards
Polarity Smart Executive Competitors
Rs.24,499* Onwards
Rs.35,280* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.36,960* Onwards
Rs.26,499* Onwards
Users Also Viewed
- Polarity Smart Executive
- Specifications
- User Reviews
- Cycles Loan EMI
