13 Images
3 Colours
Motovolt Kivo Easy Smart Plus - Long Range
Key Specs & Features of Kivo Easy Smart Plus - Long Range
| Range | 105 km/charge |
| Battery Capacity | 0.53 Kwh |
| Kerb Weight | 23 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Double Disc |
- Speedometer Digital
| Mobile Application | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
Motovolt Kivo Easy Smart Plus - Long Range Latest Updates
Motovolt Kivo Easy Smart Plus - Long Range Price: The price of the Motovolt Kivo Easy Smart Plus - Long Range in Delhi is Rs 41,199 (Ex-showroom). To know more about the Motovolt Kivo Easy Smart Plus - Long Range images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Motovolt Kivo Easy Smart Plus - Long Range Colours: This variant is available in 3 colours: Equa,Pink,Purple.
Motovolt Kivo Easy Smart Plus - Long Range vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Green Udaan 30kms, which is priced at Rs 27,362, Yakuza Rubie 48V, which is priced at Rs 38,318 and Komaki X One Graphene, which is priced at Rs 38,032.
Motovolt Kivo Easy Smart Plus - Long Range Price
| Ex-Showroom Price | Rs.41,199 |
| Bike Insurance | Rs.3,134 |
| On-Road Price in delhi | Rs.44,333 |
Motovolt Kivo Easy Colours
Motovolt Kivo Easy Smart Plus - Long Range is available in the following colours in India. View all Kivo Easy Standard - Normal Range, Kivo Easy Standard - Mid Range, Kivo Easy Smart Plus - Normal Range, Kivo Easy Standard - Long Range, Kivo Easy Smart Plus - Mid Range, Kivo Easy Smart Plus - Long Range images with different colour options on BikeDekho.
Equa
Pink
Purple
Motovolt Kivo Easy Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 105 km/charge |
Motovolt Kivo Easy Smart Plus - Long Range Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Starting | Push Button Start |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Mobile Application | Yes |
| Gradeability | 7° |
| Service Due Indicator | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Additional Features | GPS, Location Tracking |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 645 mm |
| Length | 1850 mm |
| Height | 1010 mm |
| Kerb Weight | 23 kg |
| Load Carrying Capacity | 110 kg |
| Removable Battery Weight | 4.8 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Led |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Tyre Pressure (Rider) | 30 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 60 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Torque (Wheel) | 40 Nm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 0.53 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 105 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Spring operated |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-2.10-26, Rear :-2.10-26 |
| Wheel Size | Front :-660.4 mm,Rear :-660.4 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Variants of Motovolt Kivo Easy
Motovolt Kivo Easy Smart Plus - Long Range Images
Motovolt Kivo Easy Smart Plus - Long Range User Reviews
- All (3)
- Gear (1)
- Mileage (1)
- Experience (1)
- Pickup (1)
- Performance (1)
- Lights (1)
- More...
- Latest
- reviews bikeGood bike very comfortable and safe journey home good gears lights breaks all very very comfortable and safe
- This eco friendly two wheelerThis eco friendly two wheeler is perfect for daily commuting in the city, thanks to ths excellent mileage and impressive pickup. The driving experience of avon a scooty is smooth and efortless, with its powerfull electric motor delivering and impressive performanceRead More
- Value Of MoneyVery good and simple, very nice and easy to use, easy to charge, and smooth raiding. value of money.
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs3,27,364* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Royal Enfield Flying Flea C6Rs2,90,240* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs2,66,293* Onwards - Electric
Oben Rorr EvoRs1,14,633* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - Electric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
Motovolt Kivo Easy Competitors
Rs.24,499* Onwards
Rs.35,280* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.36,960* Onwards
Rs.26,499* Onwards
Motovolt Showrooms in Delhi
- Just Bicycle And Accessories - Kamla Nagar
E-24, Lower Ground Floor And Mezzanine Floor, Delhi, 110007
- V2B Motors - West Delhi
Wz-112, Najafgarh Road, Meenakshi Garden, Delhi, 110018
Users Also Viewed
- Motovolt Kivo Easy
- Specifications
- User Reviews
- Bikes Loan EMI
- Dealers
