20 Images
Jitendra Yunik Lite
Rs.92,000*
*Estimated Price Delhi
Set an alert and we will keep you updated when it launches.
Expected Launch - Not yet confirmed
Key Specs & Features of Yunik Lite
| Battery Capacity | 3.8 Kwh |
| Kerb Weight | 150 kg |
| Top Speed | 75 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Motor Power | 2.5 kW |
| Motor | BLDC |
- Navigation
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Keyless Ignition
- Clock
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Mobile Application | Yes |
| Anti theft alarm | Yes |
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |

Gets a unique ride mode selector

Comes with disc brakes

LCD console supports smartphone connectivity
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- Stand Out Features
View Specs and Features
Jitendra Yunik Lite
| Estimated Price | Rs.92,000 |
Jitendra Yunik Lite Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 2.5 kW |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features Of Variant | Find my Scooter, Kill Switch |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry hook | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Mobile Application | Yes |
| Gradeability | 7 Degree+ |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features | Find my Scooter, Kill Switch |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 760 mm |
| Length | 1965 mm |
| Height | 1210 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Wheelbase | 1210 mm |
| Kerb Weight | 150 kg |
| Total Weight | 266 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 75 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 3.8 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90-12,Rear :-90/90-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Vehicle Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Compare Variants of Jitendra Yunik
Jitendra Yunik Lite Images
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs2,04,694* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs1,53,883* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Royal Enfield Flying Flea C6Rs2,04,694* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Raptee T 30Rs2,60,588* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
Yunik Competitors
Rs.1,11,422* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Rs.88,250* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.84,999* Onwards
Jitendra EV Showrooms in Delhi
- OrpidGreen Tech Pvt. Ltd.
Ground floor Shop No 1, S-1 G/F, Okhla Industrial Area phase 2 DDA, Delhi, 110020
- Insta Battery
House G6 Plot No 24 Kp Block Commercial Center, Delhi, 110034
- Jangra Automobiles
WZ- 810 A, Near Union Bank,Palam Village, Delhi, 110045
View All Jitendra EV Dealers in Delhi
Users Also Viewed
More Scooter Options to Consider
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience
