16 Images
7 Colours
iScoot 1 Ultra
Key Specs & Features of Scoot 1 Ultra
| Range | 150 km/charge |
| Battery Capacity | 2.59 Kwh |
| Top Speed | 65 km/Hr |
| Motor Power | 1.5 kW |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- Charging Point
- DRLs
- Fast Charging
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Anti theft alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
iScoot 1 Ultra Latest Updates
iScoot 1 Ultra Price: The price of the iScoot 1 Ultra in Delhi is Rs 1,16,800 (Ex-showroom). To know more about the iScoot 1 Ultra images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
iScoot 1 Ultra Colours: This variant is available in 7 colours: Phantom Black,Matte Blue,Graceful Grey,Cosmic Blue,Lava Red,Matte Wild Green,Ivory White.
iScoot 1 Ultra vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider TVS iQube 2.2 kWh, which is priced at Rs 1,18,068, Bajaj Chetak 3001, which is priced at Rs 1,15,886 and Ather Rizta Battery as a Service (BaaS), which is priced at Rs 80,603.
iScoot 1 Ultra Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,16,800 |
| Bike Insurance | Rs.4,550 |
| On-Road Price in delhi | Rs.1,21,350 |
iScoot 1 Colours
iScoot 1 Ultra is available in the following colours in India. View all Scoot 1 Pro, Scoot 1 Ultra images with different colour options on BikeDekho.
Phantom Black
Matte Blue
Graceful Grey
Cosmic Blue
Lava Red
Matte Wild Green
Ivory White
iScoot 1 Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 150 km/charge |
iScoot 1 Ultra Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Motor Power | 1.5 kW |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Regenerative Braking | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | GPS |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry hook | Yes |
| Underseat storage | 26 L |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| EBS | Yes |
| Additional Features | GPS |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 660 mm |
| Length | 1850 mm |
| Height | 1120 mm |
| Saddle Height | 800 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Load Carrying Capacity | 255 kg |
| Additional Storage | 26 L |
| Removable Battery Weight | 88 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| 0-40 Kmph (sec) | 3s |
| Top Speed | 65 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Belt Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.59 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 150 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging At Charging Station | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Spring Rocker Arm Front Shock |
| Suspension Rear | Hydraulic Spring Shock Absorber |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-3.00-10, Rear :-3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Compare Variants of iScoot 1
iScoot 1 Ultra Images
iScoot 1 Ultra User Reviews
- All (3)
- Performance (2)
- Mileage (2)
- Warranty (1)
- Safety (1)
- Latest
- REVIEWS FOR UIt is good scooty and so stylish and good mileage & performance and we can use it anywhere and it go smoothly
- Iscoot 1 is goodNice and good mileage mala wat t ki hi khup chhan gadi aahe aahe gadi vr shanti betayala pahije hota
- Performance And Safety Features Are CommendableThe build quality of this product is top-notch, surpassing all others in its class. Furthermore, its performance and safety features are commendable. Additionally, the battery comes with a warranty of 3 years with unlimited kilometers.Read More2
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs2,04,694* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs1,53,883* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Royal Enfield Flying Flea C6Rs2,04,694* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Raptee T 30Rs2,60,588* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
Scoot 1 Competitors
Rs.1,11,422* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.75,999* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.1,16,881* Onwards
