Herald Legend
Rs.63,761
OnwardsEx-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹1,939
Don't miss out on the best offers this April
Herald Legend Price
The price of Herald Legend in India starts at Rs. 63,761 and goes upto Rs. 1,24,246. Herald Legend comes with 4 variants.
| Legend DLX 25 km/Hr3-4 Hr | ₹63,761 | ||
| Legend Super 25 km/Hr3-4 Hr | ₹67,095 | ||
| Legend Prime 25 km/Hr60-65 km/charge3-4 Hr | ₹73,761 | ||
| Legend Pro 70 km/Hr3-4 Hr | ₹1,24,246 |
Herald Legend Key Specs & Features
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Battery Warranty | 1.3 Years |
| Motor Power | 2 kW |
| Motor | BLDC Motor Waterproof |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- Speedometer Digital
| Battery Warranty | 1.3 Years |
| Motor Warranty | 3 Year |
| Charger Warranty | 1 Year |
| Anti theft alarm | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
Herald Legend comparison with similar Scooters
Herald Legend Rs.63,761* Onwards 2 Reviews | Rs.44,990* Onwards 151 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.81,669* Onwards 10 Reviews | Rs.83,300* Onwards 129 Reviews | Rs.55,555* Onwards 54 Reviews | Rs.74,999* Onwards 8 Reviews | Rs.50,000* Onwards 4 Reviews |
| Riding Range- | Riding Range92 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range75-100 km/charge | Riding Range89 km/charge | Riding Range68 km/charge | Riding Range120 km/charge | Riding Range80 km/charge |
| Battery Capacity- | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity1.56 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity0.98 Kwh | Battery Capacity3.17 Kwh | Battery Capacity1.92 Kwh |
| Power2 kW | Power- | Power3 kW | Power2.2 kW | Power249 W | Power1.2 kW | Power250 W | Power- | Power- |
| Charging Time3-4 Hr | Charging Time3.53 Hr | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr | Charging Time4.5 Hr | Charging Time- | Charging Time3-4 Hr | Charging Time- |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed48 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed65 km/Hr | Top Speed- |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC Motor Waterproof | Motor TypePMSM | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBrushless DC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC |
| Weight- | Weight- | Weight- | Weight96 kg | Weight62 kg | Weight93 kg | Weight- | Weight- | Weight80 kg |
| Currently Viewing | Legend vs VX2 | Legend vs S1 Z | Legend vs E Luna | Legend vs Jaunty-3W | Legend vs Optima | Legend vs Wynn | Legend vs XGT CAT 2.0 | Legend vs Eeva |
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Herald Legend User Reviews
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- Power (1)
- Comfort (1)
- Performance (1)
- Experience (1)
- Speed (1)
- Safety (1)
- Latest
- Good option for urban ridingMy experience with the Herald Legend electric scooter for the last 6 months has been great, its ride and performance are great. The safety and reliability features of the model include BLDC motor with double disc brakes. One major disadvantage is that for long distances, the maximum speed of 25 km/hr makes it quite limited. It is a good option for urban riding.Read More2
- best qualityBest bike and comfortable sites best quality and best d design powerful bike high average and all of ar best
- View All Herald Legend Reviews
Ask anything & get answer in 48 hours
Herald Legend Specifications
Engine and Transmission
| Continuous Power | 1000 Watt |
| Motor Power | 2 kW |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Load Carrying Capacity | 200 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Seat height | 800 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | DRL |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC Motor Waterproof |
| Continious Power | 1000 Watt |
| Battery Warranty | 1.3 Years |
| Motor Warranty | 3 Year |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 1.3 Years |
| Charger Warranty | 1 Year |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Herald Legend Questions & answers
Q) Does Herald Legend need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive Herald Legend.
Q) How much time Herald Legend will take to charge?
A) Herald Legend will take total 3-4 Hr to charge from 0-100 percent.
Q) What is the top speed of Herald Legend?
A) Top speed of Herald Legend is 25 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of Herald Legend?
A) Battery Capacity of Herald Legend is Kwh.
Q) When will the Herald Legend launch?
A) The Herald Legend was launched on Jul, 2023
Q) What will be the lowest down payment for Herald Legend?
A) The lenders generally finance 90% of the value of the . Some customers might be eligible for 100...
Q) What will be the monthly EMI for Herald Legend?
A) EMIs or Equated Monthly Installments refer to the monthly payments you make to the lender to ...
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Herald Legend Summary
The Herald Legend is an electric scooter, available in 4 variants, at a starting price of Rs 63,761. It gets a 800 mm tall seat.The Legend comes with a Disc brake up front and Disc brake at the rear.
Similar Scooters Like Herald Legend
Rs.59,640* Onwards
Rs.55,000* Onwards
Rs.59,900* Onwards
Rs.54,000* Onwards
Rs.69,499* Onwards
Rs.55,999* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.77,690* Onwards
Rs.57,999* Onwards
Rs.56,000* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹1,939Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
Herald Legend Price in India
Trending Herald Scooters
Herald RoyalRs 63,761* Onwards
Herald RiderRs 87,660* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience
