Hayasa Nirbhar
Rs.80,550
Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹2,452
Don't miss out on the best offers this May
Hayasa Nirbhar Price
The price of Hayasa Nirbhar in India starts at Rs. 80,550 . Hayasa Nirbhar comes with 1 variants.
| Nirbhar STD 25 km/Hr90 km/charge4-4.5 Hr | ₹80,550 |
Hayasa Nirbhar Key Specs & Features
| Range | 90 km/charge |
| Battery Capacity | 1.6 Kwh |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 230 W |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Disc |
- Keyless Ignition
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Anti Theft Alarm | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
Hayasa Nirbhar comparison with similar Scooters
Hayasa Nirbhar Rs.80,550* Onwards 3 Reviews | Rs.91,550* Onwards 5 Reviews | Rs.1,07,606* Onwards 140 Reviews | Rs.96,504* Onwards 2 Reviews | Rs.99,490* Onwards 152 Reviews | Rs.84,999* Onwards 103 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.81,669* Onwards 10 Reviews |
| Riding Range90 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range127 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range92 km/charge | Riding Range108 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range75-100 km/charge |
| Battery Capacity1.6 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity1.56 Kwh |
| Power230 W | Power1.8 kW | Power- | Power- | Power6 kW | Power5.5 kW | Power3 kW | Power2.2 kW | Power249 W |
| Charging Time4-4.5 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time3.53 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed63 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed101 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor30 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor25 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypePMSM | Motor TypeMid Drive IPM | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBrushless DC |
| Weight- | Weight101 kg | Weight- | Weight107 kg | Weight106 kg | Weight105 kg | Weight- | Weight96 kg | Weight62 kg |
| Currently Viewing | Nirbhar vs Orbiter | Nirbhar vs Chetak | Nirbhar vs Chetak C2501 | Nirbhar vs VX2 | Nirbhar vs S1 X | Nirbhar vs S1 Z | Nirbhar vs E Luna | Nirbhar vs Jaunty-3W |
Avg. Drive per day30 kms
10 kms200 kms
Electricity PriceRs.8.5
Rs.2/UnitRs.24/Unit
- Running CostRs. / kms
- Saving per monthRs.
Running cost for Diesel Rs. /kms
*EV cost figures are indicative, basis Electric Vehicle's mileage and electricity cost*You also need to consider other charges like maintenance, service, equipments, vehicle cost, insurance and taxes
Hayasa Nirbhar Colours
Hayasa Nirbhar is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Yellow
Hayasa Nirbhar Gallery
Hayasa Nirbhar has 6 images, view picture gallery of Nirbhar .
Hayasa Nirbhar User Reviews
Based on3 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (3)
- Looks (2)
- Comfort (2)
- Speed (1)
- Performance (1)
- Price (1)
- Maintenance (1)
- Latest
- Great EV, great Dum in hur Kadam.Excellent on road and look tendy. Dumdar bike on zero expense on road. Stylish and comfortable with load. Hayasa Nirbhar really Nirbhar yogya.
- It's pretty good to rideIt's pretty good to ride and the milage is also very good. But the maintenance cost can be high if you drive it on uneven roads very often as the build quality is not that good.
- Not sure for thisRange is not good but speed is good.look is good , performance not sure , comfort also not sure range is not worthy for price range1
- View All Hayasa Nirbhar Reviews
Hayasa Nirbhar Range
The ARAI claimed range of Hayasa Nirbhar is 90 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 90 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Hayasa Nirbhar Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 230 W |
| Range (Eco Mode) | 90 km/Charge |
| Range (Normal Mode) | 70 km/Charge |
| Range (Sport Mode) | 65 km/Charge |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Motor IP Rating | IP65 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Charger Output | 67.2V |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Gradeability | 10 degrees |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters, Moped Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 695 mm |
| Length | 1640 mm |
| Height | 1020 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Load Carrying Capacity | 200 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Projector Headlights | LED Projector |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.6 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 90 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Adjustable DualShock Absorber |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-3.00-10 Rear :-3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Hayasa Nirbhar Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
Q) Does Hayasa Nirbhar need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive Hayasa Nirbhar.
Q) What is the range offered by Hayasa Nirbhar on a full charge?
A) Hayasa Nirbhar offers range of 90 km/charge.
Q) How much time Hayasa Nirbhar will take to charge?
A) Hayasa Nirbhar will take total 4-4.5 Hr to charge from 0-100 percent.
Q) What is the top speed of Hayasa Nirbhar?
A) Top speed of Hayasa Nirbhar is 25 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of Hayasa Nirbhar?
A) Battery Capacity of Hayasa Nirbhar is 1.6 Kwh.
Q) When will the Hayasa Nirbhar launch?
A) The Hayasa Nirbhar was launched on Jun, 2022
Q) What is the exact Height of Hayasa Nirbhar?
A) The height of Hayasa Nirbhar is 1020 mm
Q) Where is the dealership?
By Bikedekho Experts on 8 Mar 2023
A) You may click on the given link and select your city accordingly for dealership ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Questions
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Hayasa Nirbhar Summary
The Hayasa Nirbhar is an electric scooter, available in 1 variant, at a starting price of Rs 80,550. The battery capacity of the Hayasa Nirbhar STD is 1.6 Kwh.The Nirbhar comes with a Disc brake up front and Drum brake at the rear. You can buy the Nirbhar in 1 colour - Yellow.
Similar Scooters Like Hayasa Nirbhar
Rs.90,022* Onwards
Rs.69,499* Onwards
Rs.77,690* Onwards
Rs.64,990* Onwards
Rs.65,000* Onwards
Rs.71,990* Onwards
Rs.71,531* Onwards
Rs.60,888* Onwards
Rs.62,999* Onwards
Rs.69,999* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹2,452Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
Hayasa Nirbhar Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.84,298* |
| Ghaziabad | Rs.84,298* |
| New Delhi | Rs.84,298* |
| Noida | Rs.84,298* |
| Muradnagar | Rs.84,298* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.84,323* |
| Mumbai | Rs.84,323* |
| Pune | Rs.84,323* |
| Hyderabad | Rs.84,323* |
| Chennai | Rs.84,323* |
Trending Hayasa Scooters
Hayasa DakshaRs 74,050* Onwards
Hayasa IraRs 76,750* Onwards
Hayasa OjasRs 80,550* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

