Gravton Quanta
Gravton Quanta Price
| Quanta STD 70 km/Hr130 km/charge3 Hr | ₹1,20,000 |
Gravton Quanta Key Specs & Features
| Range | 130 km/charge |
| Battery Capacity | 6 Kwh |
| Top Speed | 70 km/Hr |
| Motor Power | 4 kW |
| Brakes | Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- Navigation
- Fast Charging
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Navigation assist | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
Gravton Quanta comparison with similar Scooters
Gravton Quanta Rs.1,20,000* Onwards 4 Reviews | Rs.1,15,322* Onwards 483 Reviews | Rs.91,550* Onwards 5 Reviews | Rs.1,07,400* Onwards 140 Reviews | Rs.91,399* Onwards 2 Reviews | Rs.75,999* Onwards 82 Reviews | Rs.1,47,999* Onwards 74 Reviews | Rs.1,18,147* Onwards 95 Reviews | Rs.1,16,881* Onwards 69 Reviews |
| Riding Range130 km/charge | Riding Range94 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range127 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range123 km/charge | Riding Range126 km/charge | Riding Range102 km/charge | Riding Range176 km/charge |
| Battery Capacity6 Kwh | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2.9 Kwh | Battery Capacity2.9 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity3 Kwh |
| Power4 kW | Power4.4 kW | Power1.8 kW | Power- | Power- | Power4.3 kW | Power6.4 kW | Power6 kW | Power11 kW |
| Charging Time3 Hr | Charging Time5 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time8.3 Hr | Charging Time4.3 Hr | Charging Time- | Charging Time- |
| Top Speed70 km/Hr | Top Speed75 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed63 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed90 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed117 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor140 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor22 Nm | Torque Motor26 Nm | Torque Motor22 Nm | Torque Motor- |
| Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypePMSM | Motor TypePMSM | Motor TypePMSM | Motor TypeMid Drive IPM |
| Weight- | Weight110 kg | Weight101 kg | Weight- | Weight107 kg | Weight125 kg | Weight108 kg | Weight118 kg | Weight109 kg |
| Currently Viewing | Quanta vs iQube | Quanta vs Orbiter | Quanta vs Chetak | Quanta vs Chetak C2501 | Quanta vs Rizta | Quanta vs 450X | Quanta vs Activa e | Quanta vs S1 Pro |
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
Gravton Quanta Colours
Gravton Quanta is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Red
White
Gravton Quanta Gallery
Gravton Quanta has 15 images, view picture gallery of Quanta .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Gravton Quanta User Reviews
- All (4)
- Looks (2)
- Maintenance (1)
- Mileage (1)
- Engine (1)
- Power (1)
- Latest
- Suitable for any terrain value for moneyStrong and durable frame . Suitable for Indian roads and rural areas . Fast charge and easy to maintain . Looks are simple so cleaning is also very easy. Cheaper on pocket for maintenance .Students and daily commuters should use it for saving cost on fuel and maintenance. Proudly made in India vehicle.Read More2
- Gravton Quanta - Great BikeWhat a Bike, truly amazing, superb grip on road, mind blowing pick up and easy to handle. Proud to know that it is all designed , engineered and manufactured in Bharat. It suits all age groups. Definitely people will love this bike . I have added Gravton Quanta in my family. Range, Power, Charging time is truly exceptional.Read More1
- Great ExperienceThis electric bike reigns supreme in terms of mileage and overall features, setting a high standard in the electric vehicle market. However, some riders may find its aesthetics lacking, particularly due to the absence of a dummy petrol tank.Read More2 1
- Amazing DesignThe look of the Gravton is really fantastic, the design is amazing, specifications of the vehicle are also very good compared to others in this segment.21 2
- View All Gravton Quanta Reviews
Gravton Quanta Range
The ARAI claimed range of Gravton Quanta is 130 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 130 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Gravton Quanta Specifications
Engine and Transmission
| Continuous Power | 2 KW |
| Motor Power | 4 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Navigation | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Fast Charging | Yes |
| Fast Charging Time | 90 Minutes |
| Gradeability | 26° |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Load Carrying Capacity | 265 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 70 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Continious Power | 2 KW |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 6 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 130 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm, Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- App Features
Gravton Quanta Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) Here are the details of the service centre in Gurgaon for the Gravton Quanta. ... Read More
A) For the availability, we would suggest you to please connect with the nearest ... Read More
A) The Gravton Quanta is powered by a 3kW BLDC hub motor linked to a 3kWh lithium-... Read More
A) In order to get detailed information about the subsidy and its eligibility ... Read More
A) For this, we'd suggest you please visit the nearest authorized service center of... Read More
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Gravton Quanta Latest Updates
Gravton, a Hyderabad-based startup, has launched the Gravton Quanta electric moped in India. This made-in-India electric moped carries an introductory price tag of Rs 99,000. There are three colour options available: red, white and black (limited edition). Bookings are open at the brand’s official website.
The Gravton Quanta is powered by a 3kW BLDC hub motor linked to a 3kWh lithium-ion battery pack. It is built on a rib cage chassis that can accommodate two battery packs with a total claimed range of 320km. The e-moped can cover up to 150km using a single battery. It takes 90 minutes to charge completely using a fast charger and three hours using a conventional one.
The e-moped is suspended on a telescopic front fork and twin rear shock absorbers and gets 17-inch alloy wheels with tubeless tyres. Braking is via discs at both ends with CBS as standard. For around the same price, you could also go for a full-fledged electric motorcycle, the Revolt RV 400.

