8 Images
2 Colours
EMotorad T-Rex Air 27.5
Key Specs & Features of T-Rex Air 27.5
| Range | 50 km/charge |
| Battery Capacity | 0.37 Kwh |
| Kerb Weight | 22.38 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | Hub Motor |
- Speedometer Digital
- Key Specs
- Top Features
EMotorad T-Rex Air 27.5 Latest Updates
EMotorad T-Rex Air 27.5 Price: The price of the EMotorad T-Rex Air 27.5 in Delhi is Rs 36,999 (Ex-showroom). To know more about the EMotorad T-Rex Air 27.5 images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
EMotorad T-Rex Air 27.5 Colours: This variant is available in 2 colours: Orange Blaze,Tropical Green.
EMotorad T-Rex Air 27.5 vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Green Udaan 30kms, which is priced at Rs 27,362, Yakuza Rubie 48V, which is priced at Rs 38,318 and Komaki X One Graphene, which is priced at Rs 38,032.
EMotorad T-Rex Air 27.5 Price
| Ex-Showroom Price | Rs.36,999 |
| Bike Insurance | Rs.3,066 |
| On-Road Price in delhi | Rs.40,065 |
EMotorad T-Rex Air Colours
EMotorad T-Rex Air 27.5 is available in the following colours in India. View all T-Rex Air 27.5, T-Rex Air 29 images with different colour options on BikeDekho.
Orange Blaze
Tropical Green
EMotorad T-Rex Air Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 50 km/charge |
EMotorad T-Rex Air 27.5 Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Gear Box | 7 Speed |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Charger Output | 2 Amp. |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 670 mm |
| Length | 1900 mm |
| Height | 1130 mm |
| Kerb Weight | 22.38 kg |
| Load Carrying Capacity | 110 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Tyre Brand | Nylon Tyres |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Hub Motor |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 0.37 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 50 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | 100mm travel fork |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-2.40- 27.5 Rear :-2.40- 27.5 |
| Wheel Size | Front :-698.5 mm,Rear :-698.5 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | High Tensile Steel Frame |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
Compare Variants of EMotorad T-Rex Air
EMotorad T-Rex Air 27.5 Images
EMotorad T-Rex Air 27.5 User Reviews
- All (1)
- Speed (1)
- Latest
- EMotorad T Rex Air is a greatEMotorad T Rex Air is a great all terrain E bicycle... Its 27.5 inches tires give a good standstill and initiated 5 levels pedal assistance making the rides smooth and easy.... Besides a detachable 10.2 Ah battery with a range of more than 50 km and a top speed of 25 km per hour, this bike is the perfect fit for adventures as well as daily commutes....Read More
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs3,27,364* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Royal Enfield Flying Flea C6Rs2,90,240* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs2,66,293* Onwards - Electric
Oben Rorr EvoRs1,14,633* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - Electric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
EMotorad T-Rex Air Competitors
Rs.24,499* Onwards
Rs.35,280* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.50,000* Onwards
Rs.36,960* Onwards
EMotorad Showrooms in Delhi
- Supreme Cycle
48/2, Sri Aurobindo Marg, Yusuf Sarai, Delhi, 110016
- Gandhi Cycles
metro Station shop-40, main market, Tilak Nagar, Delhi, 110018
- Durga Cycles
A-3/316, Chaudhary Balbir Singh Marg, Block A, Paschim Vihar, Delhi, 110063
- The Amazing
Shop No 163, Near Chefsville Restaurant and Cafe, Ramphal Chowk Rd, Harijan Basti, Palam, Delhi, 110075
