EMotorad Ranger
Rs.58,999
Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹1,813
Don't miss out on the best offers this May
EMotorad Ranger Price
The price of EMotorad Ranger in India starts at Rs. 58,999 . EMotorad Ranger comes with 1 variants.
| Ranger STD 25 km/Hr75 km/charge5-7 Hr | ₹58,999 |
EMotorad Ranger Key Specs & Features
| Charging Time(0-80%) | 4.6 Hrs |
| Range | 75 km/charge |
| Battery Capacity | 0.61 Kwh |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Brakes | Disc |
| Tyre Type | Tube |
- Key Specs
- All Specifications
View More Specifications
EMotorad Ranger comparison with similar Bikes
EMotorad Ranger Rs.58,999* Onwards | Rs.66,999* Onwards | Rs.46,990* Onwards | Rs.62,990* Onwards | Rs.54,999* Onwards | Rs.44,999* Onwards 1 Reviews | Rs.40,000* Onwards 3 Reviews | Rs.38,999* Onwards 1 Reviews | Rs.47,999* Onwards 25 Reviews |
| Riding Range75 km/charge | Riding Range70-85 km/charge | Riding Range60 km/charge | Riding Range60 km/charge | Riding Range30-35 km/charge | Riding Range32 km/charge | Riding Range80 km/charge | Riding Range55-70 km/charge | Riding Range105 km/charge |
| Battery Capacity0.61 Kwh | Battery Capacity0.75 Kwh | Battery Capacity0.35 Kwh | Battery Capacity0.35 Kwh | Battery Capacity0.47 Kwh | Battery Capacity- | Battery Capacity0.2 Kwh | Battery Capacity0.36 Kwh | Battery Capacity0.72 Kwh |
| Power- | Power250 W | Power250 W | Power250 W | Power250 W | Power230 W | Power1 kW | Power250 W | Power- |
| Charging Time5-7 Hr | Charging Time6-8 Hr | Charging Time3.5 Hr | Charging Time3.5 Hr | Charging Time5-7 Hr | Charging Time3.5 Hr | Charging Time- | Charging Time4 Hr | Charging Time4 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed45 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor Type- | Motor TypeHub Motor | Motor TypeHub Motor | Motor TypeHub Motor | Motor TypeHub Motor | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC |
| Weight- | Weight41.2 kg | Weight21.8 kg | Weight21.1 kg | Weight20 kg | Weight- | Weight55 kg | Weight- | Weight40 kg |
| Currently Viewing | Ranger vs Viper | Ranger vs Heileo M100 | Ranger vs Heileo M200 | Ranger vs T-Rex Pro | Ranger vs V24 | Ranger vs Sport | Ranger vs Sherpa Z1 | Ranger vs Urbn e-Bike |
EMotorad Ranger Videos
- Shorts
- Full Videos


Cycle Hai Ya Scooter??
3 months ago

You Just Rode An E-bike
3 months ago


Perfect New Year Fitless Resolution! EMotorad Ranger E-cycle Review
bikedekhoFeb 02, 2026
Avg. Drive per day30 kms
10 kms200 kms
Electricity PriceRs.8.5
Rs.2/UnitRs.24/Unit
- Running CostRs. / kms
- Saving per monthRs.
Running cost for Diesel Rs. /kms
*EV cost figures are indicative, basis Electric Vehicle's mileage and electricity cost*You also need to consider other charges like maintenance, service, equipments, vehicle cost, insurance and taxes
EMotorad Ranger News & Updates
EMotorad Ranger Colours
EMotorad Ranger is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Green
Yellow
EMotorad Ranger Gallery
EMotorad Ranger has 16 images, view picture gallery of Ranger .
EMotorad Ranger Range
The ARAI claimed range of EMotorad Ranger is 75 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 75 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
EMotorad Ranger Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 2 |
| Starting | Push Button Start |
| Gear Box | 7 Speed |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Seat Type | Single |
| Charger Output | 2 A |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Additional Features | Auto Cut-off E-Brakes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Load Carrying Capacity | 110 Kg |
| Seat height | 870 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 0.61 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 75 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging Time(0-80%) | 4.6 Hrs |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Double Crown Suspension (120mm Travel) |
| Suspension Rear | Double Crown Suspension (120mm Travel) |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-4.0-20 mm, Rear :-4.0-20 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | High Tensile Steel Frame |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 5 Years |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- Console Features
EMotorad Ranger Questions & answers
Q) Does EMotorad Ranger need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive EMotorad Ranger.
Q) What is the range offered by EMotorad Ranger on a full charge?
A) EMotorad Ranger offers range of 75 km/charge.
Q) How much time EMotorad Ranger will take to charge?
A) EMotorad Ranger will take total 5-7 Hr to charge from 0-100 percent.
Q) What is the top speed of EMotorad Ranger?
A) Top speed of EMotorad Ranger is 25 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of EMotorad Ranger?
A) Battery Capacity of EMotorad Ranger is 0.61 Kwh.
Q) When will the EMotorad Ranger launch?
A) The EMotorad Ranger was launched on Jul, 2025
Q) What will be the lowest down payment for EMotorad Ranger?
A) The lenders generally finance 90% of the value of the . Some customers might be eligible for 100...
Best Electric Bikes
- Popular
- Upcoming
EMotorad Ranger Summary
The EMotorad Ranger is an electric bike, available in 1 variant, at a starting price of Rs 58,999. The battery capacity of the EMotorad Ranger STD is 0.61 Kwh. It gets a 870 mm tall seat.The Ranger comes with a Disc brake up front and Disc brake at the rear. You can buy the Ranger in 2 colours - Green, Yellow.
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹1,813Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
EMotorad Ranger Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.62,404* |
| Ghaziabad | Rs.62,404* |
| New Delhi | Rs.62,404* |
| Noida | Rs.62,404* |
| Muradnagar | Rs.62,404* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.62,422* |
| Mumbai | Rs.62,422* |
| Pune | Rs.62,422* |
| Hyderabad | Rs.62,422* |
| Chennai | Rs.62,422* |
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

