Discontinued on Dec, 2015
Ducati Monster 795
Latest Ducati Bike was launched on March 2026
Ducati Monster 795 Price
The following details are indicative and subject to change.
| Monster 795 STD 803 cc DISCONTINUED | NA |
Ducati Monster 795 Key Specs & Features
| Engine | 803 cc |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| ABS | Dual Channel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
- ABS Dual Channel
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Ducati Monster 795 Videos
00:04:24Ducati 795 Monster : Review : PowerDriftAug 15, 2018463k ViewsBy BikeDekho
Ducati Monster 795 Specifications
Engine and Transmission
| Displacement | 803 cc |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | APTC Wet Multiplate |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 88 mm |
| Stroke | 66 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Naked Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Marzocchi 43mm USD Forks |
| Suspension Rear | Sachs Adjustable Monoshock |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Electricals
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Did you find this information helpful?
Trending Ducati Bikes
- Popular
- Upcoming
Ducati Panigale V4Rs 32,05,100* Onwards
Ducati Streetfighter V4Rs 28,68,600* Onwards
Ducati Scrambler 800Rs 10,65,200* Onwards
Ducati MonsterRs 12,95,000* Onwards
Ducati Multistrada V4Rs 24,56,300* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

