
Bajaj Discover 150 F Specifications
| Mileage (ARAI) | 65 kmpl |
| Displacement | 144.8 cc |
| Engine Type | DTS-i, 4-Stroke, Natural Air Cooled |
| Max Power | 12.8 bhp @ 7500 rpm |
| Max Torque | 12.75 Nm @ 5500 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel Capacity | 10 Ltrs |
| Fuel Type | Petrol |
Bajaj Discover 150 F Features
| ABS | No |
| Braking Type | CBS |
| Mobile Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Kerb Weight | 121 Kg |
| Fuel Tank | 10 Ltrs |
Bajaj Discover 150 F Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | DTS-i, 4-Stroke, Natural Air Cooled |
| Displacement | 144.8 cc |
| Max Torque | 12.75 Nm @ 5500 rpm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Kick and self Start |
| Clutch | Wet, Multi Plate Type |
| Ignition | DC Ignition |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 56 mm |
| Stroke | 58.8 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Bluetooth Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | CBS |
| Speedometer | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 65 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 760 mm |
| Length | 2030 mm |
| Height | 1065 mm |
| Fuel Capacity | 10 Ltrs |
| Fuel Reserve | 2.3 Ltrs |
| Saddle Height | 780 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1305 mm |
| Kerb Weight | 121 Kg |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 12.8 bhp @ 7500 rpm |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic, 130 Mm Fork Travel |
| Suspension Rear | Monoshocks, Nitrox(Gas Filled), 110 Mm Rear W |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-2.75 x 17" Rear :-100/90*17” |
| Wheel Size | Aluminium Alloy Die Cast |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Double Cradle Type |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Dimensions and Capacity
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Compare Specs of Discover 150 F Alternatives
Rs.55,500* Onwards
Rs.55,400* Onwards
Rs.58,977* Onwards
Rs.59,839* Onwards
Rs.61,500* Onwards
Comfort User Reviews of Bajaj Discover 150 F
Based on5 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (5)
- Comfort (1)
- Seat (2)
- Performance (2)
- Gear (1)
- Power (1)
- Mileage (1)
- More...
- Latest
- Bajaj Discover 150 F Is A Good Bike With Stable Ride And ComfortIt is a good bike with a stable ride and comfort. It is a decent bike for the city as well as outstation rides. Enough power and a long seat for 3 people are also good.3
- View All Bajaj Discover 150 F Reviews
Did you find this information helpful?
Popular Bajaj Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Bajaj Pulsar N160Rs 1,16,142* Onwards
Bajaj Pulsar NS200Rs 1,34,809* Onwards
Bajaj Pulsar 125Rs 87,255* Onwards
Bajaj Pulsar NS 125Rs 94,188* Onwards
Bajaj Pulsar 150Rs 1,10,896* Onwards
Bajaj ChetakRs 1,07,400* Onwards
Bajaj Chetak C2501Rs 91,399* Onwards
Latest Bajaj Bikes & Scooters
- Bikes
- Scooters
Bajaj Dominar 400Rs 2,03,214* Onwards
Bajaj Pulsar 180Rs 1,22,490* Onwards
Bajaj Pulsar 125Rs 87,255* Onwards
Bajaj Pulsar NS200Rs 1,34,809* Onwards
Bajaj Pulsar NS160Rs 1,22,779* Onwards
Bajaj Chetak C2501Rs 91,399* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience