
Trinity Motors Saathi All Specifications & Features
Write a ReviewReview and win ₹5000
Shortlist
Rs.85,999* onwards
Trinity Motors Saathi Specifications
| Motor Power | 250 W |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Body Type | Electric Scooters, Moped Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Trinity Motors Saathi Features
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 58 kg |
What’s Included with Trinity Motors Saathi
| Charger Warranty | 2 Years |
Trinity Motors Saathi App Features
| Low battery alert | Yes |
Trinity Motors Saathi Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Gradeability | 10 degree |
| Speedometer | Digital |
| Additional Features | Controller - 12 tube, One key repair, Basket |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters, Moped Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 58 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Hub Motor |
| Reverse Assist | Yes |
| Motor Warranty | 2 Year |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Charger Warranty | 2 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Specs of Saathi Alternatives
Rs.91,550* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.96,504* Onwards
Rs.99,490* Onwards
Rs.84,999* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Rs.81,669* Onwards
Did you find this information helpful?
Trinity Motors Saathi Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience