
View All Images
Discontinued on Oct, 2024
Quantum Elektron
Rs.91,000*
Last recorded price in 2024 Delhi
Latest Quantum Energy Scooter was launched on March 2024
Quantum Elektron Price
The following details are indicative and subject to change.
| ย | ||
|---|---|---|
| Elektron STD 50 km/Hr80-85 km/charge DISCONTINUED | โน91,000 | ย |
Explore Similar Scooters
TVS iQubeRs.1,11,422* Onwards
TVS OrbiterRs.88,250* Onwards
Bajaj ChetakRs.1,07,400* Onwards
Bajaj Chetak C2501Rs.91,399* Onwards
Ather RiztaRs.75,999* Onwards
Honda Activa eRs.1,18,147* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Ola S1 ProRs.1,16,881* Onwards - TEST RIDE AVAILABLE
Ola S1 XRs.84,999* Onwards
Quantum Elektron Key Specs & Features
| Range | 80-85 km/charge |
| Top Speed | 50 km/Hr |
| Acceleration(0-60) | 8.5s |
| Motor Power | 1 kW |
| Brakes | Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Anti theft alarm | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
Quantum Elektron Colours
Quantum Elektron is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
White
Red
Sky Blue
Quantum Elektron Gallery
Quantum Elektron has 11 images, view picture gallery of Elektron .
Quantum Elektron User Reviews
Based on3 User Reviews
Write a Review & Win โน5000
Popular Mentions
- All (3)
- Price (1)
- Service (1)
- Latest
- Worst productWorst vehicle bcoz i purchased in october 2023,the vehicle is burnd on the road in 3months ago, service station took my vehicle and dont giving back and they r not reaponding properly, the twist is EMI is cutting every month till nowRead More
- Excellent and beautifulGood very.... Smooth ride.... Love to have a bike line this..... Price is also very affordable.... Surprise for me from my dad....
- Really Good ScooterToo good electric scooter in this range comes with the most stylish design and I can say that it is best for daily usage.1
- View All Quantum Elektron Reviews
Quantum Elektron Range
The ARAI claimed range of Quantum Elektron is 80-85 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 80-85 km/charge |
Quantum Elektron Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 1 kW |
| Starting | Remote Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Boost Speed, Driving Mode 1,2,3, Leg Room - 390 mm |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Additional Features | Boost Speed, Driving Mode 1,2,3, Leg Room - 390 mm |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Saddle Height | 720 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 50 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 80-85 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90-10, Rear :-90/90-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- App Features
Did you find this information helpful?
Quantum Elektron Brochure
Download the Elektron brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
Trending Quantum Energy Scooters
Quantum Energy PlasmaRs 89,095* Onwards
Quantum Energy BZinessRs 96,499* Onwards
Quantum Energy MilanRs 89,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
ร
We need your city to customize your experience
