
PURE EV Epluto 7G Max All Specifications & Features
The PURE EV Epluto 7G Max is powered by 2.2 kW BLDC Motor. The PURE EV Epluto 7G Max takes to get fully charged its 3.5 Kwh battery . The Price of PURE EV Epluto 7G Max starts at Rs 1,17,699 It is available in one variants, STD.
Shortlist
Rs.1,17,699*
EMI starts from ₹3,542
PURE EV Epluto 7G Max Specifications
| Range | 150-211 km/charge |
| Motor Power | 2.2 kW |
| Motor Type | BLDC |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
PURE EV Epluto 7G Max Features
| Charging Point | Yes |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
What’s Included with PURE EV Epluto 7G Max
| Vehicle Warranty | 5 Years or 70,000 Km |
| Mobile Application | Yes |
PURE EV Epluto 7G Max App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
PURE EV Epluto 7G Max Specifications
Engine and Transmission
| Continuous Power | 1.5 kW (Nominal) |
| Motor Power | 2.2 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Hill Hold | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Charger Output | 672 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Gradeability | 12 Degree |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| EBS | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 72 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Continious Power | 1.5 kW (Nominal) |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 3.5 Kwh |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 150-211 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/100-10, Rear :-3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 5 Years or 70,000 Km |
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Specs of Epluto 7G Max Alternatives
Comfort User Reviews of PURE EV Epluto 7G Max
Based on5 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (5)
- Comfort (2)
- Service (2)
- Suspension (2)
- Dealer (2)
- Luggage (1)
- Performance (1)
- More...
- Latest
- smooth, stylish and reliableI picked the epluto 7g max for its combination of smooth performance, sytlish design and reliability. The bike also offers great milages, soft suspension and a big storage box which makes it perfect for everyday use. Riding this bike has been an amazing experience. Its handle city traffic with ease, offer a smooth and quite ride. . Yes, it is definitely one of the most reliable bikes i have used. smooth, practical and stylish, its a very good choice for commuters who value comfort and convenience. .Read More
- Perfect OneThe overall scooty is good; I've driven it for 10k in the last year within the city. I purchased it in Delhi, and the comfort is awesome. I get a real-world range of 100 to 120. Overall, I am very satisfied with my scooter.Read More6 2
- View All PURE EV Epluto 7G Max Reviews
Popular Electric Scooters
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
PURE EV Epluto 7G Max Colours
PURE EV Epluto 7G Max is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
PURE EV Epluto 7G Max Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
Q) What is the max speed of PURE EV Epluto 7G Max?
A) The max speed of PURE EV Epluto 7G Max is 72 km/Hr.
Q) What is the driving range of PURE EV Epluto 7G Max?
A) The driving range of PURE EV Epluto 7G Max is 150-211 km/charge.
Q) What is the battery type of PURE EV Epluto 7G Max?
A) PURE EV Epluto 7G Max uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of PURE EV Epluto 7G Max?
A) PURE EV Epluto 7G Max comes with 2 color options - Red, Gray.
Q) Is it available?
By Bikedekho Experts on 13 Feb 2024
A) For the availability, we would suggest you to please connect with the nearest ... Read More
Reply on this answerView all Answers (2)
Q) What is the charging time?
By Bikedekho Experts on 30 Dec 2023
A) As of there is no official update from brand side, we would request you to wait ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the price?
By Dillip on 22 Oct 2023
A) The PURE EV Epluto 7G Max is priced at INR 1.15 Lakh (Ex-showroom Price in New ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Where is the dealership?
By Bikedekho Experts on 11 Oct 2023
A) For this, Follow the link and select your desired city for dealership details... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
PURE EV Epluto 7G Max Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular PURE EV Two Wheelers
- Scooters
- Bikes
PURE EV Epluto 7G MaxRs 1,17,699* Onwards
PURE EV ETrance NeoRs 79,699* Onwards
PURE EV Epluto 7GRs 80,799* Onwards
PURE EV EcoDryftRs 1,18,699* Onwards
PURE EV eTryst 350Rs 1,49,999* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience