
Ola S1 Air Stand Out Features

The 7" colour TFT screen runs MoveOS 4.0 and is packed with tonnes of features

Dual-tone colours look quite eye-catching

Offers quite strong regenerative braking for recharging the battery while slowing down
Ola S1 Air Specifications
| Range | 101 km/charge |
| Motor Type | Mid Drive IPM |
| Charging Time | 4.5 Hr |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Ola S1 Air Features
| Braking Type | Combine Braking System |
| Charging Point | Yes |
| Boot Light | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Mobile Connectivity | Bluetooth,WiFi |
| Clock | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 99 kg |
What’s Included with Ola S1 Air
| Mobile Application | Yes |
Ola S1 Air App Features
| Geo-fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
Ola S1 Air Specifications
Engine and Transmission
| Continuous Power | 4.5 kw |
| Range (Normal Mode) | 76 km/charge |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth,WiFi |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Geo Fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Music Control | Yes |
| OTA | Yes |
| External Speakers | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Additional Features Of Variant | Drive Modes - Normal | Sports | Eco, LTE Connectivity |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | 34 L |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combine Braking System |
| Charging Point | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Internet Connectivity | Yes |
| Operating System | MoveOS 2 |
| Mobile Application | Yes |
| Gradeability | 15° |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Additional Features | Drive Modes - Normal | Sports | Eco, LTE Connectivity |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Boot Space | Yes |
| Width | 712 mm |
| Length | 1859 mm |
| Height | 1160 mm |
| Saddle Height | 792 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1359 mm |
| Kerb Weight | 99 kg |
| Additional Storage | 34 L |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| 0-40 Kmph (sec) | 4.3s |
| Top Speed | 90 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Mid Drive IPM |
| Continious Power | 4.5 kw |
| Drive Type | Belt Drive |
| Battery Capacity | 2 Kwh |
| Water Proof Rating | IP67 |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 101 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork |
| Suspension Rear | Twin Suspension |
| Brakes Front | Drum |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :- 110/70-12, Rear :- 110/70-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Aluminium Alloy |
| Frame | Tubular |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Geo-fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Compare Specs of S1 Air Alternatives
Rs.1,11,422* Onwards
Rs.88,250* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.91,399* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.84,999* Onwards - TEST RIDE AVAILABLE
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Rs.81,669* Onwards
Comfort User Reviews of Ola S1 Air
Based on139 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (139)
- Comfort (39)
- Experience (33)
- Performance (27)
- Speed (26)
- Price (24)
- Looks (21)
- More...
- Latest
- Best city commuterIt may feel incomplete when compared to normal petrol scooty but it is far better. Feels too smooth while riding. And the mileage for city is the best. The pillion comfort is pretty good. The acceleration is very smooth. Many people may think that it weighs very less but it's completely opposite, it's heavier than some normal petrol scooty.Read More1
- Ola S1 AirOla S1 Air is a great choice every usage. The company claims that the ola can get mileage of 150km for each full charge,but i get approximately 100km but i think its really great by comparing with petrol vehicles. The style and the comfort of the vehicle is top notch.And the features in this is really good . And it delivers a peak power of 6kW.This helps the scooter to accelerate 0-40km/h in 3.3secondsRead More1
- BEST LOOCK AND QUALITY WISEBEST PERFORMENCE SPEED AND COMFORTNESS AS MY EXPIRIENCE MANY TYPE OF RIDE CATAGEROIES BEST HIGHT AND BOOT SPACE ACCORDING TO MY OWN PERPOSE
- Great experience with Ola S1 airI have been using the Ola S1 Air in Jaipur for a year. It's been a great experience. It is adequate to use in my routine trips and sometimes hiked up journeys. The power, that is defying the scooter, is sort of average while the aspect of comfortable riding is impressive. Still, I’ve had some problems with the build quality throughout the construction process. In my opinion, it’s pretty cheap all in all.Read More1
- Good product with worst customer serviceGood scooter with attractive styling and comfort. Seat base is of poor quality. Mileage - decent range up to 75 to 80kms. Worst service support you can ever get. You can’t get scooter to service centre without appointment and appointment slot I have never got for issue. Warranty taken for door step service, however not one visited. Since 3-4 months we tried and lost hope. We are just riding with issues now.Read More
- Good deal for this priceNice scooty very stylish and comfortable and the range seems reasonable for going to office and coming back
- My favourite ev scooterBest ev scooter I have ever seen handling was excellent and also big seat for smooth and comfortable riding
- Awesome PerformanceThe Ola S1 Air is a sleek and modern electric scooter offering a good blend of performance, features, and affordability. It has a robust build, strong acceleration, a digital display, smart connectivity, and multiple riding modes. The scooter provides a comfortable ride with effective suspension, fast charging capability, and a substantial range. It includes essential safety features like disc brakes and a sturdy frame. Competitively priced, the S1 Air is an excellent choice for urban commuters seeking an eco-friendly and cost-effective transportation solution.Read More1 4
- Ola S1 Air is stylish and reasonablySince Ola S1 Air is stylish and reasonably priced, I constantly rely on it. Its 75 km of single charge mileage is sufficient for regular commutes. At 85 km/h peak speed, the scooter is ideal for city travel. A complete charge of the 2.5 kWh battery takes about 4 hours. Comfortable seats and extra storage space are features. It looks contemporary and chic, and riding it is rather simple. People looking for an affordable and environmentally friendly journey would love this scooter.Read More1 1
- Affordable Electric MobilityI've been riding the Ola S1 Air for a few months now. The design is sleek and amazing. It is advertised 100-120 km on a full charge, but i get it to 80 km. I love the way it stands out on the road. The seat is comfortable for short rides, but not for long journeys. Also it's price is good as compared to other. Overall, me and my family love our first scooter.Read More
- View All Ola S1 Air Reviews
Ola S1 Air Colours
Ola S1 Air is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Ola S1 Air Questions & answers
Q) S1 z vehicle height
By Bikedekho Experts on 11 Jan 2025
A) The approximate Height of Ola Electic S1 Air is 1288 mm.
Reply on this answerView all Answer
Q) Ola s1 z registration required
By Bikedekho Experts on 11 Jan 2025
A) Yes, the Ola S1 Z requires registration like any other vehicle.
Reply on this answerView all Answers (2)
Q) What is the top speed of Ola S1 Air?
By Bikedekho Experts on 25 Jun 2024
A) The Ola S1 Air has a top speed of 90 kmph.
Reply on this answerView all Answer
Q) Give the engine specifications of OLA S1 Air?
By Bikedekho Experts on 8 Jun 2024
A) The Ola S1 Air is powered by 6 kW watt Hub motor Motor. The Ola S1 Air takes 5 ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) What are the brake type of Ola S1 Air?
By Bikedekho Experts on 28 Apr 2024
A) Ola S1 Air comes with a drum brake up front and a drum brake at the rear, along ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Ola S1 Air Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Ola Electric Two Wheelers
- Scooters
- Bikes
Ola Electric S1 ProRs 1,16,881* Onwards
Ola Electric S1 XRs 84,999* Onwards
Ola Electric S1 ZRs 59,999* Onwards
Ola Electric S1 Pro SportRs 1,49,999* Onwards
Ola Electric S1 X PlusRs 1,12,881* Onwards
Ola Electric RoadsterRs 1,04,999* Onwards
Ola Electric Roadster XRs 88,382* Onwards
Ola Electric Roadster X+Rs 98,382* Onwards
Ola Electric Roadster ProRs 1,99,999* Onwards
Latest Ola Electric Scooters
Ola Electric S1 X PlusRs 1,12,881* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience