
Okaya Faast All Specifications & Features
The Okaya Faast is powered by 2.5 kW BLDC Motor. The Okaya Faast takes 4-5 Hr to get fully charged its 3.53 Kwh battery . The Price of Okaya Faast starts at Rs 1,04,999 and goes up to Rs 1,09,999 (ex-showroom, Delhi). It is available in two variants, F3 and F4.
Okaya Faast Specifications
| Range | 120-130 km/charge |
| Motor Power | 2.5 kW |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 4-5 Hr |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Okaya Faast Features
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| DRLs | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
What’s Included with Okaya Faast
| Vehicle Warranty | 5 Years |
Okaya Faast App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
Okaya Faast Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 2 |
| Motor Power | 2.5 kW |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Regenerative Braking | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Gradeability | 9 Degree |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Central Locking | Yes |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Drive Modes - Eco | City | Sports |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 710 mm |
| Length | 1280 mm |
| Height | 710 mm |
| Ground Clearance | 195 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 130 mm |
| Rear Brake Diameter | 110 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 70 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | LFP |
| Battery Capacity | 3.53 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 120-130 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Spring Loaded |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Steel Metal |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 5 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Specs of Faast Alternatives
Comfort User Reviews of Okaya Faast
- All (35)
- Comfort (2)
- Speed (10)
- Looks (9)
- Price (7)
- Service (6)
- Power (4)
- More...
- Latest
- Comfortable and cool lookingSo comfortable and cool looks awesome it's design and features like fast charging and milage and it's service mind-blowing also it's available in multi colour and the okaya faast f4 top speed is 65 km/hr and also it's give 120 /140 km in per charge and it's give front and rear drum brakes design I have been really likes this thank youRead More2 3
- Needs improvementsI wanted to like Okaya’s Faast, but I think there is room for development. The seating could be more comfortable and soft. The headlamps act weird at night, either they fluctuate, or instead of the beam staying down it gives a high beam which makes driving difficult. Even the battery requires some maintenance.Read More2 2
- View All Okaya Faast Reviews
Popular Electric Scooters
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,10,006* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Okaya Faast Colours
Okaya Faast is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Okaya Faast Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) As of now, there is no official update from the brand's end. So, we would ... Read More
A) For this, we'd suggest you please visit the nearest authorized service as they ... Read More
A) Okaya Faast is available in 7 different colours - Metallic Black, Mettalic ... Read More
A) For the availability and waiting period, we would suggest you to please connect ... Read More
A) For that, we'd suggest you to please visit the nearest authorized service center... Read More
Did you find this information helpful?
Popular Okaya Electric Two Wheelers
- Scooters
- Bikes
Okaya Electric FreedumRs 69,999* Onwards
Okaya Electric Faast F2BRs 89,999* Onwards
Okaya Electric MotofaastRs 1,33,999* Onwards
Okaya Electric Faast F2FRs 79,999* Onwards
Okaya Electric Faast F2TRs 89,999* Onwards
Okaya Electric Ferrato DisruptorRs 1,54,999* Onwards