19 Images
1 Colours
NDS Eco SQD Pro Max+
Be the first one Review and win ₹5000
Rs.1,63,959*
*Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹4,895
Don't miss out on the best offers this May
Key Specs & Features of SQD Pro Max+
| Range | 218 km/charge |
| Battery Capacity | 4.32 Kwh |
| Top Speed | 68 km/Hr |
| Motor Power | 2 kW |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Disc |
- Braking Type Combi Brake System
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
View Specs and Features
NDS Eco SQD Pro Max+ Latest Updates
NDS Eco SQD Pro Max+ Price: The price of the NDS Eco SQD Pro Max+ in Delhi is Rs 1,63,959 (Ex-showroom). To know more about the NDS Eco SQD Pro Max+ images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
NDS Eco SQD Pro Max+ Colours: This variant is available in 1 colours: Scarlet Red.
NDS Eco SQD Pro Max+ vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider TVS iQube 2.2 kWh, which is priced at Rs 1,22,012, Bajaj Chetak 3001, which is priced at Rs 1,11,785 and Ather Rizta S (IDC 123 Km) Mono, which is priced at Rs 1,24,472.
NDS Eco SQD Pro Max+ Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,63,959 |
| Bike Insurance | Rs.5,392 |
| On-Road Price in delhi | Rs.1,69,351 |
Top Variant
NDS Eco Motors SQD Colours
NDS Eco SQD Pro Max+ is available in the following colours in India. View all SQD Pro, SQD Pro Max, SQD Pro Max+ images with different colour options on BikeDekho.
Scarlet Red
NDS Eco Motors SQD Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 218 km/charge |
NDS Eco SQD Pro Max+ Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 2 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Regenerative Braking | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Charger Output | 1000 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Riding Modes - Eco | City | Power |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 710 mm |
| Length | 1900 mm |
| Height | 1220 mm |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Wheelbase | 1381 mm |
| Seat height | 800 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Projector Headlights | LED Projector |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| 0-40 Kmph (sec) | 4s |
| Top Speed | 68 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Peak Power | 3.9 kW |
| Torque (Motor) | 120 Nm |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 4.32 Kwh |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 218 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Twin telescopic |
| Suspension Rear | Twin shock absorber |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-100/80-12 Rear :-110/80-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Oblong tube |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Compare Variants of NDS Eco Motors SQD
NDS Eco SQD Pro Max+ Images
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs3,27,364* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Flying Flea C6 (Royal Enfield)Rs2,90,240* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs2,66,293* Onwards - Electric
Oben Rorr EvoRs1,14,633* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - Electric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
NDS Eco Motors SQD Competitors
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Users Also Viewed
- NDS Eco Motors SQD
- Specifications
- Bikes Loan EMI
- Dealers
More Scooter Options to Consider
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹4,895
Interest calculated at 9.7% for 36 months
SQD Price in India
Choose your city
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience
