15 Images
5 Colours
Maruthisan MS 3.0 72 V, 30 Ah
Key Specs & Features of MS 3.0 72 V, 30 Ah
| Range | 140-160 km/charge |
| Battery Capacity | 2.16 Kwh |
| Kerb Weight | 239 kg |
| Top Speed | 60 km/Hr |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- ABS Single Channel
- Charging Point
- Keyless Ignition
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
Maruthisan MS 3.0 72 V, 30 Ah Latest Updates
Maruthisan MS 3.0 72 V, 30 Ah Price: The price of the Maruthisan MS 3.0 72 V, 30 Ah in Delhi is Rs 1,58,275 (Ex-showroom). To know more about the Maruthisan MS 3.0 72 V, 30 Ah images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Maruthisan MS 3.0 72 V, 30 Ah Colours: This variant is available in 5 colours: Black,Cyan,Orange,Pink,Purple.
Maruthisan MS 3.0 72 V, 30 Ah vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider TVS iQube 2.2 kWh, which is priced at Rs 1,22,012, Bajaj Chetak 3001, which is priced at Rs 1,15,886 and Ather Rizta Battery as a Service (BaaS), which is priced at Rs 80,603.
Maruthisan MS 3.0 72 V, 30 Ah Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,58,275 |
| Bike Insurance | Rs.5,034 |
| On-Road Price in delhi | Rs.1,63,309 |
Maruthisan MS 3.0 Colours
Maruthisan MS 3.0 72 V, 30 Ah is available in the following colours in India. View all MS 3.0 60 V, 30 Ah, MS 3.0 72 V, 30 Ah images with different colour options on BikeDekho.
Black
Cyan
Orange
Pink
Purple
Maruthisan MS 3.0 Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 140-160 km/charge |
Maruthisan MS 3.0 72 V, 30 Ah Specifications
Engine and Transmission
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry hook | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Length | 1835 mm |
| Ground Clearance | 185 mm |
| Kerb Weight | 239 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 60 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Capacity | 2.16 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 140-160 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging At Charging Station | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Adjustable |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Single Channel |
| Tyre Size | Front :-3.00-10, Rear :-120/70-12 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear 304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Compare Variants of Maruthisan MS 3.0
Maruthisan MS 3.0 72 V, 30 Ah Images
Maruthisan MS 3.0 72 V, 30 Ah User Reviews
- All (1)
- Power (1)
- Color (1)
- Rear (1)
- Speed (1)
- Price (1)
- Latest
- Overall a good e scooterMaruthisan MS 3.0 approximate price is around 1.5 lakh. A single charge has a range of 140 km. The speed at which this can be carried is 60 kmph. Equipped with both front and rear disc brakes, it would have a powerful stopping. These are available in five colors namely ; Purple, Pink, Orange, Cyan and Black.Read More
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs2,04,694* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs1,53,883* Onwards - Electric
Royal Enfield Flying Flea C6Rs2,04,694* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Raptee T 30Rs2,60,588* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
MS 3.0 Competitors
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.75,999* Onwards
Rs.1,47,999* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
