37 Images
3 Colours

Jawa 350 STD - Spoke Wheel
Key Specs & Features of 350 STD - Spoke Wheel
| Engine | 334 cc |
| Power | 22.57 PS |
| Torque | 28.1 Nm |
| Mileage | 30 kmpl |
| Kerb Weight | 194 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge

The pinstripes, fully metal cowl and chromed-out hardware make it look really old-school.

Offers a peppy performance packed in a retro body

Gets a unique and gorgeous-looking console
- Key Specs
- Top Features
- Stand Out Features
Jawa 350 STD - Spoke Wheel Latest Updates
Jawa 350 STD - Spoke Wheel Price: The price of the Jawa 350 STD - Spoke Wheel in Delhi is Rs 1,83,407 (Ex-showroom). To know more about the Jawa 350 STD - Spoke Wheel images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Jawa 350 STD - Spoke Wheel mileage : It returns a certified mileage of 30 kmpl.
Jawa 350 STD - Spoke Wheel Colours: This variant is available in 3 colours: Deep Forest,Gray,Obsidian Black.
Jawa 350 STD - Spoke Wheel Engine and Transmission: It is powered by 334 cc engine and puts a power of 22.57 PS. Torque remains at 28.1 Nm.
Jawa 350 STD - Spoke Wheel vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider TVS Ronin Base - Lighting Black, which is priced at Rs 1,48,742, Triumph Speed 400 STD, which is priced at Rs 2,63,030 and Honda CB350RS DLX, which is priced at Rs 2,29,683.
Jawa 350 STD - Spoke Wheel Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,83,407 |
| RTO | Rs.14,672 |
| Bike Insurance | Rs.11,774 |
| On-Road Price in delhi | Rs.2,09,853 |
Jawa 350 Colours
Jawa 350 STD - Spoke Wheel is available in the following colours in India. View all 350 Legacy Edition, 350 STD - Spoke Wheel, 350 STD - Alloy Wheel, 350 Chrome - Alloy Wheel, 350 Chrome - Spoke Wheel images with different colour options on BikeDekho.
Deep Forest
Gray
Obsidian Black
Jawa 350 Mileage
Jawa 350 STD - Spoke Wheel gives a mileage of 30 kmpl Overall, as tested by our experts.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 30 kmpl |
Jawa 350 STD - Spoke Wheel Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single Cylinder, 4 Stroke, Liquid Cooled, DOHC |
| Displacement | 334 cc |
| Max Torque | 28.1 Nm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Assist And Slipper Clutch |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 81 mm |
| Stroke | 65 mm |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue |
| Roadside Assistance | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Analog |
| Pass Switch | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Hazard Lights | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 30 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Roadster Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Fuel Capacity | 13.2 L |
| Fuel Reserve | 2.6 L |
| Ground Clearance | 178 mm |
| Wheelbase | 1449 mm |
| Dry Weight | 184 kg |
| Kerb Weight | 194 kg |
| Seat height | 790 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 280 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 28 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 30 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 28 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 32 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 125 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 22.57 PS |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Forks, ø 35 mm |
| Suspension Rear | Twin Shock Absorber, Gas Filled Emulsion With 5-step Adjustable Preload |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-100/90-18 Rear :-130/80-17 |
| Wheel Size | Front :-457.2 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Double Cradle |
| Tyre Type | Tube |
| 1st Service | 1000 Kms/30 Days |
| 2nd Service | 6000 Kms/180 Days |
| 3rd Service | 12000 Kms/365 Days |
| 4th Service | 18000 Kms |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 4 Years or 50,000 Km |
| Roadside Assistance | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| Engine Temperature Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
- Console Features
Compare Variants of Jawa 350
Jawa 350 STD - Spoke Wheel Images and Videos
- Images
- Videos
El Clasico | Royal Enfield Classic 350 vs Jawa 350 | Drag Race | PowerDrift
2024 Jawa 350 : What a surprise | 4K | PowerDrift
Rock and Roll | Jawa vs Imperiale 400 I PowerDrift
Jawa exhaust note and 0-120kmph sprint : Powerdrift
Jawa, Jawa 42 and Jawa Perak (Bobber) | First Look
Jawa 350 STD - Spoke Wheel User Reviews
- All (52)
- Looks (16)
- Engine (13)
- Performance (10)
- Comfort (9)
- Power (9)
- Experience (7)
- More...
- Latest
- Jawa 350 StandardThe bike was good but the service is not good as they say everything as manufacturing defect. But has a great torque. The best thing for the bike is the seating comfortablity which is top notch. Also the bike doesn't heat up as some other 350cc bikes. Coming to mileage, it is just 24-27Kmpl which is not I expected.Read More6 2
- One of the best retro bike from jawaOverall is good... Jawa 350 is best in this segment because the engine is very good and refine far better than re bikes thank you or ek baat jo jo ye bike Lena chata hai wo ese Lelo bhot acha bike hai but kuch problem hai but wo solve ho jaenge so overall is good one of the best bike from jawa motorcycles thanks to jawa for this beastRead More1 2
- Most adventurous bikeThe Jawa 350 blends retro charm with modern performance . Its classic design , powerful 350cc engine, and smooth ride make it a standout . Equipped with ABS and a semi-digital console , it’s ideal for city commutes and highways. A perfect pick for vintage bike lovers seeking reliability and style.Read More2
- Jawa 350 is suitable for meJawa 350 Standard is a bike that can be referred to as timeless as all the features it possesses. The Indian market has a healthy appetite for motorcycles, especially those that are retro styled. With a 350cc engine, it provides suitable power and relief for the city or for highways and anywhere in between. There might be some riders who think that its handling and technological aspects are not on par with those of the current generation. Anyway, if timeless designs coupled with functionality are your cup of tea, then the Jawa 350 Standard may be suitable for you.Read More1 1
- An absolute pleasure to rideI am very excited to have ridden Jawa 350. It is an absolute pleasure to ride. When I get on the bike it takes me back in time and takes me down memory lane. When I start the engine I enjoy a great sound and fast forward motion and the brakes are awesome. I feel very confident driving it. I can't describe this feeling in words. You have to ride it to feel it.Read More1 1
- My dream BiksAwesome horse, its like a 8th horse of the sun, comfortable seat, height and weight. I love it. Even1
- Good ExperienceRiding this bike is truly awesome. Its classic look coupled with excellent performance makes it a superior choice. The overall experience is unparalleled and unmatched.1
- Great BikeThe build quality is amazing and exudes a sense of fury. Shifting gears is incredibly smooth with no delays. The overall performance is superb.3
- Amazing BikeBoasting fantastic aesthetics and increased ground clearance tailored for adventurous rides, this bike is set to deliver an impressive 37 km along with a substantial 28.1 NM torque – more than sufficient. With features like an assist slipper clutch, it's an overall powerhouse of a classic motorcycle, positioning itself as a top contender in the market.Read More1
- Comfortable BikeNice bike. Loved it for being very comfortable and having an affordable price. The riding feels are good, and the looks are better.1
Top 10 Bikes in India
Royal Enfield Hunter 350Rs1,59,558* Onwards
Royal Enfield Continental GT 650Rs4,03,511* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs1,92,223* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs2,12,064* Onwards
TVS RaiderRs95,611* Onwards
TVS Apache RTR 160Rs1,35,336* Onwards
Honda SP 125Rs1,04,055* Onwards
Yamaha R15 V4Rs1,96,355* Onwards
Hero Splendor PlusRs89,957* Onwards
TVS RoninRs1,48,742* Onwards
Jawa 350 Competitors
Rs.1,27,690* Onwards
Rs.2,31,890* Onwards
Rs.1,97,500* Onwards
Rs.2,35,000* Onwards
Rs.1,96,950* Onwards
Jawa 350 News
Second Hand Jawa 350 in Delhi
Jawa Showrooms in Delhi
- Nastroj India Pvt.Ltd.-Babarpur
Plot No 30/11, 100 Feet Main Road, Babarpur, Nearby Maujpur Metro Station , Delhi, 110094
- Nastroj India Pvt.Ltd.-East Azad Nagar
Plot No 383/10B, East Krishna Nagar, Block E, East Azad Nagar, Opposite Metro Pillar No, Delhi, 110051
- Asco Motors- Patparganj Industrial Area
80, Fie, Patparganj Industrial Area, New Delhi, 110092
- Aaryan Motors - Chand Bagh Colony
D-2 G/F Kh.No-115/185/2 Gali No-1 Main Wazirabad Road Chand Bagh Colony Near Tvs Motor, Delhi, 110094
- Khandelwal Motorcraft - Jhandewalan
Shop No 65, Ground Floor, Rani Jhansi Road, Jhandewalan, Opposite Jhandewalan , Delhi, 110055
Users Also Viewed
- Jawa 350
- Specifications
- User Reviews
- Bikes Loan EMI
- Dealers
