Hayasa Ojas
Rs.80,550
Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹2,452
Don't miss out on the best offers this April
Hayasa Ojas Price
The price of Hayasa Ojas in India starts at Rs. 80,550 . Hayasa Ojas comes with 1 variants.
| Ojas STD 25 km/Hr90 km/charge | ₹80,550 |
Hayasa Ojas Key Specs & Features
| Range | 90 km/charge |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 230 W |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| Console | Digital |
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Hayasa Ojas comparison with similar Scooters
Hayasa Ojas Rs.80,550* Onwards 1 Reviews | Rs.88,250* Onwards 5 Reviews | Rs.91,399* Onwards 2 Reviews | Rs.84,999* Onwards 103 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.81,669* Onwards 10 Reviews | Rs.83,300* Onwards 129 Reviews | Rs.89,999* Onwards 4 Reviews |
| Riding Range90 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range108 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range75-100 km/charge | Riding Range89 km/charge | Riding Range85 km/charge |
| Battery Capacity- | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity1.56 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh |
| Power230 W | Power1.8 kW | Power- | Power7 kW | Power3 kW | Power2.2 kW | Power249 W | Power1.2 kW | Power2.4 kW |
| Charging Time- | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr | Charging Time4.5 Hr | Charging Time6 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed101 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed48 km/Hr | Top Speed65 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypeMid Drive IPM | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBrushless DC | Motor TypeBLDC | Motor Type- |
| Weight- | Weight101 kg | Weight107 kg | Weight105 kg | Weight- | Weight96 kg | Weight62 kg | Weight93 kg | Weight108 Kg |
| Currently Viewing | Ojas vs Orbiter | Ojas vs Chetak C2501 | Ojas vs S1 X | Ojas vs S1 Z | Ojas vs E Luna | Ojas vs Jaunty-3W | Ojas vs Optima | Ojas vs Magnus Grand |
Hayasa Ojas Colours
Hayasa Ojas is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Silver
Blue
Hayasa Ojas Gallery
Hayasa Ojas has 7 images, view picture gallery of Ojas .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Hayasa Ojas User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Latest
- This Is BestThis is best for me I like it very much riding is so smooth with this one that's the only first bike that is felt to me smoothly.1
- View All Hayasa Ojas Reviews
Hayasa Ojas Range
The ARAI claimed range of Hayasa Ojas is 90 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 90 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Hayasa Ojas Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 230 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 720 mm |
| Length | 1830 mm |
| Height | 1030 mm |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Hub Motor |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 90 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-3.00 - 10 Rear :-3.00 - 10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
Hayasa Ojas Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
Q) Does Hayasa Ojas need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive Hayasa Ojas.
Q) What is the range offered by Hayasa Ojas on a full charge?
A) Hayasa Ojas offers range of 90 km/charge.
Q) What is the top speed of Hayasa Ojas?
A) Top speed of Hayasa Ojas is 25 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of Hayasa Ojas?
A) Battery Capacity of Hayasa Ojas is Kwh.
Q) When will the Hayasa Ojas launch?
A) The Hayasa Ojas was launched on Jun, 2022
Q) What is the exact Height of Hayasa Ojas?
A) The height of Hayasa Ojas is 1030 mm
Q) What will be the lowest down payment for Hayasa Ojas?
A) The lenders generally finance 90% of the value of the . Some customers might be eligible for 100...
Q) What is the height?
By Bikedekho Experts on 13 Jan 2023
A) Hayasa Ojas has a height of 1030 mm.
Reply on this answerView all Answer
Questions
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Hayasa Ojas Summary
The Hayasa Ojas is an electric scooter, available in 1 variant, at a starting price of Rs 80,550.The Ojas comes with a Disc brake up front and Disc brake at the rear. You can buy the Ojas in 2 colours - Silver, Blue.
Similar Scooters Like Hayasa Ojas
Rs.74,999* Onwards
Rs.97,999* Onwards
Rs.86,999* Onwards
Rs.90,022* Onwards
Rs.84,443* Onwards
Rs.69,499* Onwards
Rs.79,990* Onwards
Rs.77,690* Onwards
Rs.65,000* Onwards
Rs.64,990* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹2,452Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
Hayasa Ojas Price in India
Trending Hayasa Scooters
Hayasa NirbharRs 80,550* Onwards
Hayasa DakshaRs 74,050* Onwards
Hayasa IraRs 76,750* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

