Evolet Derby
Evolet Derby Price
| Derby Classic 25 km/Hr80-100 km/charge3-4 Hr | ₹78,999 |
Evolet Derby Key Specs & Features
| Range | 80-100 km/charge |
| Battery Capacity | 1.15 Kwh |
| Kerb Weight | 76 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor Power | 250 W |
- Charging Point
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor Warranty | 1 Year 6 Months |
| Mobile Application | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
Evolet Derby comparison with similar Scooters
Evolet Derby Rs.78,999* Onwards | Rs.91,550* Onwards 5 Reviews | Rs.96,504* Onwards 2 Reviews | Rs.99,490* Onwards 152 Reviews | Rs.84,999* Onwards 103 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.81,669* Onwards 10 Reviews | Rs.89,999* Onwards 4 Reviews |
| Riding Range80-100 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range92 km/charge | Riding Range108 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range75-100 km/charge | Riding Range118 km/charge |
| Battery Capacity1.15 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity1.56 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh |
| Power250 W | Power1.8 kW | Power- | Power6 kW | Power5.5 kW | Power3 kW | Power2.2 kW | Power249 W | Power2.4 kW |
| Charging Time3-4 Hr | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time3.53 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr | Charging Time6 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed101 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed65 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor30 Nm | Torque Motor- | Torque Motor25 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypePMSM | Motor TypeMid Drive IPM | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBrushless DC | Motor TypeBLDC |
| Weight76 kg | Weight101 kg | Weight107 kg | Weight106 kg | Weight105 kg | Weight- | Weight96 kg | Weight62 kg | Weight108 kg |
| Currently Viewing | Derby vs Orbiter | Derby vs Chetak C2501 | Derby vs VX2 | Derby vs S1 X | Derby vs S1 Z | Derby vs E Luna | Derby vs Jaunty-3W | Derby vs Magnus Grand |
- Running CostRs. / kms
- Saving per monthRs.
Evolet Derby Colours
Evolet Derby is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black
Evolet Derby Gallery
Evolet Derby has 19 images, view picture gallery of Derby .
Evolet Derby Range
The ARAI claimed range of Evolet Derby is 80-100 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 80-100 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Evolet Derby Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Self Start Only |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Gradeability | 9° |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Central Locking | Yes |
| EBS | Yes |
| Additional Features | E-ABS |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 750 mm |
| Length | 1930 mm |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Kerb Weight | 76 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Seat height | 760 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 1.15 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor Warranty | 1 Year 6 Months |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 80-100 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic Telescopic |
| Suspension Rear | Dauble shocker whith dual tube technology |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/100-10, Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 3 Years |
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Evolet Derby Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The top speed of the Evolet Derby is 25 kmph.
A) You may click on the given link and select your city accordingly for dealership ... Read More
A) For the availability, we would suggest you get in touch with the nearest ... Read More
A) Evolet, an Indian startup, recently launched the Derby electric scooter. It is ... Read More
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Evolet Derby Latest Updates
Evolet, an Indian startup, recently launched the Derby electric scooter. It is available in two variants: Derby EZ, with a 60 V/30 Ah VRLA battery; and Derby Classic, with a 60 V/30 Ah Lithium-Ion battery. The former is priced at Rs 46,499 whereas the latter will set you back by Rs 59,999 (ex-showroom India). The two variants are capable of covering 60 km in one charge and are powered by a 250-watt BLDC motor. The scooter comes with a top speed of 25kmph and does not require a licence to ride.
Similar Scooters Like Evolet Derby
Rs.95,000* Onwards
Rs.97,000* Onwards
Rs.79,999* Onwards
Rs.62,962* Onwards
Rs.70,850* Onwards
Rs.61,770* Onwards
Evolet Derby Brochure
Evolet Derby Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.82,722* |
| Ghaziabad | Rs.82,722* |
| New Delhi | Rs.82,722* |
| Noida | Rs.82,722* |
| Muradnagar | Rs.82,722* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.82,746* |
| Mumbai | Rs.82,746* |
| Pune | Rs.82,746* |
| Hyderabad | Rs.82,746* |
| Chennai | Rs.82,746* |
Trending Evolet Scooters
Evolet DhannoRs 84,999* Onwards
Evolet PonyRs 59,999* Onwards

