Discontinued on Mar, 2025
Bajaj Chetak 3202
Rs.1,15,018*
OnwardsLast recorded price in 2025 Delhi
Latest Bajaj Scooter was launched on January 2026
Bajaj Chetak 3202 Price
The following details are indicative and subject to change.
| Chetak 3202 Standard 63 km/Hr137 km/charge DISCONTINUED | ₹1,15,018 | |
| Chetak 3202 3202 63 km/Hr137 km/charge DISCONTINUED | ₹1,15,018 | |
| Chetak 3202 TecPac 73 km/Hr137 km/charge DISCONTINUED | ₹1,20,018 |
Explore Similar Scooters
TVS iQubeRs.1,11,422* Onwards
TVS OrbiterRs.88,250* Onwards
Bajaj ChetakRs.1,07,400* Onwards
Bajaj Chetak C2501Rs.91,399* Onwards
Ather 450XRs.1,47,999* Onwards
Ather RiztaRs.75,999* Onwards
Honda Activa eRs.1,18,147* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Ola S1 ProRs.1,02,499* Onwards
Bajaj Chetak 3202 Key Specs & Features
| Charging Time(0-80%) | 3 Hr 35 Min |
| Range | 137 km/charge |
| Battery Capacity | 3.2 Kwh |
| Kerb Weight | 134 kg |
| Top Speed | 63 km/Hr |
| Motor Power | 4.2 kW |
- Braking Type Combine Braking System
- Charging Point
- DRLs
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Clock
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Mobile Application | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
Bajaj Chetak 3202 Colours
Bajaj Chetak 3202 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Brooklyn Black
Cyber White
Matte Coarse Grey
Indigo Metallic
Bajaj Chetak 3202 Gallery
Bajaj Chetak 3202 has 16 images, view picture gallery of Chetak 3202 which includes 360 view of Scooters.
Bajaj Chetak 3202 Range
The ARAI claimed range of Bajaj Chetak 3202 is 137 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 137 km/charge |
Bajaj Chetak 3202 Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 4.2 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Off Board Charger, Fob Key |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry hook | Yes |
| Underseat storage | 21 L |
| Charger Output | 650 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combine Braking System |
| Charging Point | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Additional Features | Off Board Charger, Fob Key |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | 5.5 inch TFT Display |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Length | 1894 mm |
| Saddle Height | 760 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1330 mm |
| Kerb Weight | 134 kg |
| Total Weight | 284 kg |
| Additional Storage | 21 L |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Tyre Pressure (Rider) | 22 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 29 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 22 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 34 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 63 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 3.2 Kwh |
| Water Proof Rating | IP67 |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 137 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging Time(0-80%) | 3 Hr 35 Min |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Single Sided Leading Link |
| Suspension Rear | Offset Mono Shock |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90-12 Rear :-90/100-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tublar Steel Under Bone |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Did you find this information helpful?
Trending Bajaj Scooters
Bajaj ChetakRs 1,07,400* Onwards
Bajaj Chetak C2501Rs 91,399* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience


