Discontinued on Aug, 2009
Bajaj Spirit
Latest Bajaj Scooter was launched on January 2026
Bajaj Spirit Price
The following details are indicative and subject to change.
| Spirit STD 43 kmpl59.86 cc DISCONTINUED | NA |
Bajaj Spirit Key Specs & Features
| Engine | 59.86 cc |
| Power | 3.6 PS |
| Torque | 4.32 Nm |
| Mileage | 43 kmpl |
| Brakes | Drum |
| Fuel Type | Petrol |
- Key Specs
- All Specifications
View More Specifications
Bajaj Spirit Mileage
The ARAI claimed mileage of Bajaj Spirit is 43 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 43 kmpl |
Bajaj Spirit Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Two-Stroke single cylinder engine |
| Displacement | 59.86 cc |
| Max Torque | 4.32 Nm @5500 rpm |
| Starting | Kick Start Only |
| Bore | 42.6 mm |
| Stroke | 42 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Highway Mileage | 43 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Fuel Capacity | 3.5 L |
| Fuel Reserve | 0.7 L |
| Dry Weight | 76 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 3.6 PS @ 6500 rpm |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Drum |
| Brakes Rear | Drum |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Mileage and Performance
- Dimensions and Capacity
- Motor & Battery
- Underpinnings
Did you find this information helpful?
Trending Bajaj Scooters
Bajaj ChetakRs 1,07,400* Onwards
Bajaj Chetak C2501Rs 91,399* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

