
View All Images
Ujaas eZy
Ujaas eZy Price
The following details are indicative and subject to change.
| eZy Li 48VDISCONTINUED | NA | |
| eZy LA 48V 60 km/charge6-7 Hr DISCONTINUED | ₹31,880 |
Explore Similar Scooters
Rs.24,499* Onwards
Rs.35,280* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.36,960* Onwards
Rs.26,499* Onwards
Rs.41,222* Onwards
Rs.38,420* Onwards
Rs.39,880* Onwards
Ujaas eZy Key Specs & Features
| Kerb Weight | 119 kg |
| Fuel Type | Electric |
| ABS | Dual Channel |
- ABS Dual Channel
- Tripmeter Analogue
- Fuel gauge
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Ujaas eZy Colours
Ujaas eZy is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Red
Blue
Ujaas eZy Gallery
Ujaas eZy has 6 images, view picture gallery of eZy .
Ujaas eZy User Reviews
- All (3)
- Speed (2)
- Comparison (1)
- Gear (1)
- Comfort (1)
- Price (1)
- Lights (1)
- Latest
- Good Vehicle for men, women and college studentThe Good e-scooter for low budget, easy to drive and normal speed. No gear no fear. Light weight vehicle
- Fantastic ExperienceThis two-wheeler is good to compress your costs in comparison to a petrol bike. Speed is a little slow but if you're buying it for home and short work purposes like doing odds and ends at your home or you are planning a short drive then it is good and affordable for you. It is safe and easy to handle and not so heavy, so you do not need to struggle with it if you are a housewife. Overall this is good and affordable for family use.Read More3
- Good ScooterIt's a good electric scooter because of the price and the features it is good. It is comfortable for old and aged people and daily use.18 3
- View All Ujaas eZy Reviews
Ujaas eZy Range
The ARAI claimed range of Ujaas eZy is 60 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 60 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Ujaas eZy Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4Stroke AirCooled SOHC 2Valve |
| Displacement | 106 cc |
| Max Torque | 7.85@6000 Nm@rpm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Clutch | Wet Multidisc |
| Ignition | CDI |
| Gear Box | 4Speed |
| Bore | 49 mm |
| Stroke | 56 mm |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Tripmeter | Analogue |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Tripmeter | Analogue |
| Fuel Gauge | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 730 mm |
| Length | 2000 mm |
| Height | 1050 mm |
| Fuel Capacity | 13 litre |
| Fuel Reserve | 1.1 litre |
| Ground Clearance | 173 mm |
| Kerb Weight | 119 kg |
| Seat height | 800 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 7.6@7500 BHP@RPM |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Ujaas eZy Questions & answers
A) For the availability and waiting period, we would suggest you to please connect ... Read More
A) As of now, there is no official update from the brand's end regarding this, we ... Read More
A) For that, we'd suggest you to please visit the nearest authorized service center... Read More
A) For the availability, we would suggest you to please connect with the nearest ... Read More
A) For the availability, we would suggest you to please connect with the nearest ... Read More
Trending Ujaas Energy Scooters
Ujaas Energy eGo LARs 39,880* Onwards
Ujaas Energy eGo LiRs 60,774* Onwards
Ujaas Energy eSpa LiRs 60,774* Onwards
Ujaas Energy eGo T3Rs 59,724* Onwards
Ujaas Energy eSpa LARs 42,924* Onwards
