Discontinued on May, 2020
TVS Star City Plus BS4
Rs.35,227*
onwardsLast recorded price in 2020 Delhi
Latest TVS Bike was launched on March 2026
TVS Star City Plus BS4 Price
The following details are indicative and subject to change.
| Star City Plus BS4 Special Edition 90 kmph86 kmpl109.7 cc DISCONTINUED | NA | |
| Star City Plus BS4 Dual Tone SBT 90 kmph86 kmpl109.7 cc DISCONTINUED | NA | |
| Star City Plus BS4 Electric Start Mag SBT 90 kmph86 kmpl109.7 cc DISCONTINUED | NA | |
| Star City Plus BS4 Kargil Edition 90 kmph86 kmpl109.7 cc DISCONTINUED | NA | |
| Star City Plus BS4 Ecothrust 90 kmph86 Kmpl109.7 cc DISCONTINUED | NA | |
| Star City Plus BS4 Dual Tone 90 kmph86 kmpl109.7 cc DISCONTINUED | NA | |
| Star City Plus BS4 Gold Edition 90 kmph86 Kmpl109.7 cc DISCONTINUED | NA | |
| Star City Plus BS4 Electric Start Mag 90 kmph86 kmpl109.7 cc DISCONTINUED | NA | |
| Star City Plus BS4 Kick Start Mag 90 kmph86 kmpl109.7 cc DISCONTINUED | NA | |
| Star City Plus BS4 City Plus 86 Kmpl109.7 cc DISCONTINUED | NA | |
| Star City Plus BS4 Star 86 Kmpl99.7 cc DISCONTINUED | NA | |
| Star City Plus BS4 Sport Not Available99.7 cc DISCONTINUED | NA | |
| Star City Plus BS4 City 88 kmph83.9 Kmpl109.7 cc DISCONTINUED | NA |
TVS Star City Plus BS4 Key Specs & Features
| Engine | 109.7 cc |
| Power | 8.4 PS |
| Torque | 8.7 Nm |
| Mileage | 86 kmpl |
| Kerb Weight | 109 kg |
| Brakes | Drum |
- Service Due Indicator
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Fuel gauge
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
TVS Star City Plus BS4 Videos
00:04:25Overdrive: TVS Star City PlusAug 28, 20153.2k ViewsBy sagarbasandani
TVS Star City Plus BS4 User Reviews
Based on5 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (5)
- Comfort (4)
- Looks (2)
- Engine (2)
- Mileage (2)
- Power (1)
- Seat (1)
- More...
- Latest
- Best bike everThis is the best bike of tvs and the most comfortable bike ever in this segment Just lovely and super
- Best performanceThere vehicle engine power is very better here average take well and seating arrangement is very good capability is also good and then for long route this vehicle is good for that person and vehicle weight is also comfortableRead More
- Mileage is very low.Mileage is very low, I have star city plus in white gold color, I brought this bike for mileage but it gives only 45km/lit on the highway, I am very disappointed, also the self-start is not working from the beginning, overall don't buy and do not waste your money.Read More8 6
- I love this bike so much.Superb, I love this bike so much, superb mileage style, superb style, looks, a super engine. It's a comfort to ride.
- Star City Plus BikeStar City bike is very good to drive and milage is given very well. Looks and comfort are very sporty. If you will plan 110 cc bike must go with Star City Plus.3 1
- View All TVS Star City Plus BS4 Reviews
TVS Star City Plus BS4 Mileage
The ARAI claimed mileage of TVS Star City Plus BS4 is 86 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 86 kmpl |
TVS Star City Plus BS4 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke, Air Cooled |
| Displacement | 109.7 cc |
| Max Torque | 8.7 Nm @ 5000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Gear Box | 4 Speed |
| Bore | 53.5 mm |
| Stroke | 48.8 mm |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Service Due Indicator | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 86 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Commuter Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 750 mm |
| Length | 1980 mm |
| Height | 1080 mm |
| Fuel Capacity | 10 L |
| Fuel Reserve | 2 L |
| Ground Clearance | 172 mm |
| Wheelbase | 1260 mm |
| Kerb Weight | 109 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 130 mm |
| Rear Brake Diameter | 110 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 25 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 25 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 32 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 36 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 90 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 8.4 PS @ 7000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Oil Damped |
| Suspension Rear | 5 Step Adjustable Hydraulic Shock Absorber |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front 2.75-17, Rear 3.00-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear 431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Single Cradle Tubular Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
Did you find this information helpful?
Trending TVS Bikes
- Popular
- Upcoming
TVS RaiderRs 82,860* Onwards
TVS Apache RTR 160Rs 1,12,640* Onwards
TVS RoninRs 1,27,690* Onwards
TVS Apache RTR 160 4VRs 1,18,690* Onwards
TVS Apache RR 310Rs 2,61,240* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

