
Tunwal Strom Advance 2 All Specifications & Features
The Tunwal Strom Advance 2 is powered by 250 W BLDC Motor. The Tunwal Strom Advance 2 takes 4-5 Hr to get fully charged its 1.8 Kwh battery . The Price of Tunwal Strom Advance 2 starts at Rs 1,49,133 and goes up to Rs 1,76,133 (ex-showroom, Delhi). It is available in three variants, Lead Acid 28Ah, Lead Acid 32Ah and Lithium Ion 30Ah.
Shortlist
Rs.1,49,133* onwards
EMI starts from ₹4,466
Tunwal Strom Advance 2 Specifications
| Range | 50-60 km/charge |
| Motor Power | 250 W |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 7-8 Hr |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Tunwal Strom Advance 2 Features
| Charging Point | Yes |
| DRLs | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
What’s Included with Tunwal Strom Advance 2
| Vehicle Warranty | 1 Year |
Tunwal Strom Advance 2 App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
Tunwal Strom Advance 2 Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 1.68 Kwh |
| Water Proof Rating | IP65 |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 50-60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-3.00-10 Rear :-3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | High Rigid Tubular Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 1 Year |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Specs of Strom Advance 2 Alternatives
Comfort User Reviews of Tunwal Strom Advance 2
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Price (1)
- Performance (1)
- Looks (1)
- Latest
- Good vehicle ath this segmentGood vehicle ath this segment very good performance the option like travelled 3person the vehicle also different looking like a 3 wheeler so easily handled otherwise price also goodRead More3
- View All Tunwal Strom Advance 2 Reviews
Popular Electric Scooters
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,10,006* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Tunwal Strom Advance 2 Colours
Tunwal Strom Advance 2 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Tunwal Strom Advance 2 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
Q) What is the max speed of Tunwal Strom Advance 2?
A) The max speed of Tunwal Strom Advance 2 is 25 km/Hr.
Q) What is the driving range of Tunwal Strom Advance 2?
A) The driving range of Tunwal Strom Advance 2 is 50-60 km/charge.
Q) What is the battery type of Tunwal Strom Advance 2?
A) Tunwal Strom Advance 2 uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of Tunwal Strom Advance 2?
A) Tunwal Strom Advance 2 comes with 1 color options - White.
Q) Where is the dealership?
By Bikedekho Experts on 28 Jun 2023
A) For this, follow the link and select your city accordingly for Dealership ... Read More
Reply on this answerView all Answers (2)
Q) Where to buy?
By Bikedekho Experts on 28 Nov 2021
A) For this, we would suggest you visit the nearest authorized dealer in your ... Read More
Reply on this answerView all Answers (3)
Did you find this information helpful?
Popular Tunwal Two Wheelers
Tunwal Mini LithinoRs 41,222* Onwards
Tunwal Strom Advance 2Rs 1,49,133* Onwards
Tunwal Alfa ProRs 60,888* Onwards
Tunwal Roma NRs 64,993* Onwards
Tunwal Storm XLRs 64,888* Onwards
Latest Tunwal Scooters
Tunwal Storm ZXRs 55,993* Onwards
Tunwal Mini LithinoRs 41,222* Onwards
Tunwal Strom Advance 1Rs 1,29,133* Onwards
Tunwal Strom Advance 2Rs 1,49,133* Onwards
Tunwal Alfa ProRs 60,888* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience