SWM Superdual T
SWM Superdual T Price
The following details are indicative and subject to change.
| ย | ||
|---|---|---|
| Superdual T STD BS4 170 kmph600 cc DISCONTINUED | โน6,50,000 | ย |
Explore Similar Bikes
Rs.6,62,000* Onwards
Rs.8,63,000* Onwards
Rs.4,70,000* Onwards
Rs.6,33,180* Onwards
Rs.6,30,000* Onwards
Rs.7,43,900* Onwards
SWM Superdual T Key Specs & Features
| Engine | 600 cc |
| Power | 54.38 PS |
| Torque | 55 Nm |
| Kerb Weight | 187 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- ABS Dual Channel
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Design
Of the Superdual range, the Superdual T is the touring version. It has a lot of design elements taken off dirt bikes like the minimalistic bodywork, high front fender and spoke wheels. The bike also gets a tall windscreen, knuckle guards and engine, radiator and sump guard. It has 180mm of ground clearance which can be increased to 230mm by adjusting the suspension. The seat height at 890mm is quite tall which might pose a problem to average-sized riders. It weighs just 169 kilos and has an 18-litre fuel tank.
Engine, Mileage & Performance
Suspension parts include 45mm fully adjustable upside-down front forks from Fast Ace that allows 210mm of front wheel travel. At the rear is a fully adjustable rear monoshockdamper from Sachs that allows 270mm of wheel travel. Braking is via a single 300mm disc up front and a 220mm disc at the rear. The Superdual T gets 19-inch front and 17-inch rear wheels and Metzeler Tourance tyres. It gets a 600cc, liquid-cooled single cylinder motor good for 54PS and 53.5Nm of torque.
SWM Superdual T Gallery
SWM Superdual T has 6 images, view picture gallery of Superdual T .
SWM Superdual T Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4-Stroke, Single Cylinder, DOHC |
| Displacement | 600 cc |
| Max Torque | 55 Nm @ 6250 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet multiplate clutch with hydraulic assist |
| Ignition | Electronic Inductive Discharge With Adjustable Advance Digital |
| Gear Box | 6-speed |
| Bore | 100 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Compression Ratio | 12.4:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Acceleration (0-100 Kmph) | 5.95s |
| Quarter Mile | 14.61 s @ 130.47 kmph |
| Roll-ons (30-70 kmph) | 3.81s |
| Roll-ons (40-80 kmph) | 4.90s |
| Braking (60-0 Kmph) | 19.11 m |
| Braking (80-0 Kmph) | 33.64 m |
| Braking (100-0 Kmph) | 53.12 m |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Adventure Tourer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 905 mm |
| Length | 2240 mm |
| Height | 1385 mm |
| Fuel Capacity | 18 L |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Wheelbase | 1510 mm |
| Kerb Weight | 187 kg |
| Seat height | 898 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 300mm |
| Rear Brake Diameter | 220mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 5.95s |
| Top Speed | 170 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 54.38 PS @ 7500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Upside Down Fork |
| Suspension Rear | Adjustable Mono Suspension |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-100/80-19, Rear :-140/80 - 17 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | High Strength steel round pipes, single beam double cradle main frame, Rear frame in light alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
SWM Superdual T Latest Updates
Motoroyale has announced a price cut of Rs 80,000 for the SWM Superdual T, thus bringing its price down to Rs 6. 5 lakh from Rs 7. 3 lakh (both ex-showroom Pune). However, the price benefit will only be available for the first 250 buyers or till 31 March 2019. At this price, the Superdual T will be offered with a full set of accessories that includes engine protection bars, LED auxiliary lamps, skid plate, pannier mounting points, fog lights, crash guards, knuckle guard and centre stand kit.
It has a lot of design elements taken off dirt bikes like the minimalistic bodywork, high front fender and spoke wheels. The bike also gets a full-digital instrument, a tall windscreen, long-travel suspension, dual-purpose tyres, dual-channel ABS and fitment points for hard panniers as standard. On the other hand, the top-spec variant gets fog lights, engine guard, skid plate, knuckle protectors and a luggage rack over and above the standard equipment.
Powering the bike is a 600cc, fuel-injected, single-cylinder motor that produces 57. 10PS of power and 53. 5Nm of torque. It has 180mm of ground clearance which can be increased to 230mm by adjusting the suspension. The seat height, at 890mm, is quite tall and might pose a problem to average-sized riders. It weighs just 169kg (dry) and has an 18-litre fuel tank. The SWM Superdual T goes up against the likes of the Kawasaki Versys 650 (Rs 6. 69 lakh), Suzuki V-Strom 650XT (Rs 7. 46 lakh) and the upcoming Benelli TRK 502 (expected price Rs 5 lakh).

