Discontinued on Dec, 2024
Prevail Electric Finesse
Rs.99,999*
Last recorded price in 2024 Delhi
Prevail Electric Finesse Price
The following details are indicative and subject to change.
| Finesse STD 60 km/Hr110 km/charge4 Hr DISCONTINUED | ₹99,999 |
Explore Similar Scooters
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.91,550* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.96,504* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Rs.99,490* Onwards
Rs.1,16,881* Onwards
Prevail Electric Finesse Key Specs & Features
| Range | 110 km/charge |
| Top Speed | 60 km/Hr |
| Motor Power | 1 kW |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Disc |
| Charging Time | 4 hours |
- Charging Point
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Prevail Electric Finesse Range
The ARAI claimed range of Prevail Electric Finesse is 110 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 110 km/charge |
Prevail Electric Finesse Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 1 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Seat Type | Single |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Gradeability | 30° |
| Additional Features | (Charge voltage-60V/72V), (Input-110V/220V50-60HZ), (Five speed change S-D-L-R-P), Anti Theft Locking System, Keyless Entry, Child Lock, Swappable Batteries |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Dry Weight | 80 kg |
| Load Carrying Capacity | 200 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 60 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Battery Type | Li-ion |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 110 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-3.0-10 Rear :-3.0-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Aluminum alloy |
| Frame | High-tensile Steel , Aluminum alloy wheel hub |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What's Included
Prevail Electric Finesse Latest Updates
Prevail Electric has launched the Finesse e-scooter in India priced at Rs 99,999 (ex-showroom Delhi), along with two other products. It boasts 110km of range and can charge fully in merely four hours. Read all about it in our launch story.
Standard features on the scooter include USB charging, LED lighting, and hydraulic shock absorbers.
Its peak power output is rated at 1kW and it can reach a claimed top speed of 50kmph.
More details about the scooter are yet to be revealed by the manufacturer.
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience
