Discontinued on Feb, 2025
Numeros Diplos i-pro
Rs.1,53,472*
Last recorded price in 2025 Delhi
Latest Numeros Motors Scooter was launched on November 2025
Numeros Diplos i-pro Price
The following details are indicative and subject to change.
| ย | ||
|---|---|---|
| Diplos i-pro STD 63 km/Hr140 km/charge3-4 Hr DISCONTINUED | โน1,53,472 | ย |
Explore Similar Scooters
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,59,142* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Rs.99,490* Onwards
Rs.1,16,881* Onwards
Numeros Diplos i-pro Key Specs & Features
| Range | 140 km/charge |
| Battery Capacity | 3.7 Kwh |
| Kerb Weight | 137 kg |
| Top Speed | 63 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Motor Power | 2.67 kW |
- Braking Type Combi Brake System
- Charging Point
- DRLs
- Keyless Ignition
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Motor Warranty | 3 Years, 40000 Km |
| Charger Warranty | 1 Year |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
Numeros Diplos i-pro Colours
Numeros Diplos i-pro is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Anthracite Grey
Numeros Diplos i-pro Gallery
Numeros Diplos i-pro has 22 images, view picture gallery of Diplos i-pro .
Numeros Diplos i-pro User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win โน5000
Popular Mentions
- All (1)
- Latest
- Best For EveryoneNew Company But With Good Design And Solid Build Quality And Range , Basically This Vehicle Is For Commercial Purpose
- View All Numeros Diplos i-pro Reviews
Numeros Diplos i-pro Range
The ARAI claimed range of Numeros Diplos i-pro is 140 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 140 km/charge |
Numeros Diplos i-pro Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 2 |
| Motor Power | 2.67 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Motor IP Rating | IP67 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Underseat Storage | Yes |
| Charger Output | 1100 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| Gradeability | 12 Degrees |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters, Moped Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 720 mm |
| Length | 1960 mm |
| Height | 1125 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Wheelbase | 1430 mm |
| Kerb Weight | 137 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 220 mm |
| Rear Brake Diameter | 180 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 63 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | PMSM Hub |
| Torque (Motor) | 127 Nm |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 3.7 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Swappable Battery | Yes |
| Motor Warranty | 3 Years, 40000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 140 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Shock Absorber |
| Suspension Rear | Adjustable Dual Shock Absorber |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/90-12 Rear :-90/90-12 |
| Wheel Size | Front :-2.15 x 12 inch,Rear :-2.15 x 12 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Vehicle Warranty | 5 Years or 75,000 Km |
| Charger Warranty | 1 Year |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Did you find this information helpful?
Numeros Diplos i-pro Brochure
Download the Diplos i-pro brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
Trending Numeros Motors Scooters
Numeros Motors n-FirstRs 74,299* Onwards
Numeros Motors Diplos Max PlusRs 1,20,887* Onwards
Numeros Motors Diplos MaxRs 1,13,400* Onwards
Numeros Motors Diplos ProRs 1,06,899* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
ร
We need your city to customize your experience


