LML NV
LML NV Price
The following details are indicative and subject to change.
| NV 4 Stroke KS 90 kmph70 Kmpl147.55 cc DISCONTINUED | ₹39,880 | |
| NV 2 Stroke KS 85 kmph55 Kmpl149.56 cc DISCONTINUED | ₹39,880 | |
| NV 2 Stroke ES 85 kmph55 Kmpl149.56 cc DISCONTINUED | ₹45,468 | |
| NV 4 Stroke ES 90 kmph70 Kmpl147.55 cc DISCONTINUED | ₹46,874 |
Explore Similar Scooters
Rs.45,350* Onwards
Rs.35,280* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.53,017* Onwards
Rs.36,960* Onwards
Rs.26,499* Onwards
Rs.41,222* Onwards
Rs.51,741* Onwards
LML NV Key Specs & Features
| Engine | 147.55 cc |
| Power | 8.71 PS |
| Torque | 11.3 Nm |
| Mileage | 70 Kmpl |
| Kerb Weight | 116 Kgs |
| Brakes | Drum |
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
LML NV is is serving the masses since a long time. It comes with handsome body design along with durability and a promising performance. Being one of the best selling two-wheeler of India, the scooter has truly shown some magical numbers on the sales chart ever since its inception.
LML NV 2-stroke is powered by a 149.56cc, single cylinder engine that comes mated to a four-speed transmission. It generates a maximum power of 8.44bhp at 5,500rpm with a peak torque of 11Nm at 3,250rpm. On the other hand, its 4-stroke version has a 147.55cc, single cylinder, four-stroke, forced air-cooled engine that churns out a peak power of 8.7bhp at 6,250rpm with a maximum torque of 11.3Nm at 4,250rpm. The carbureted mill is mated to four-speed gearbox and uses CDI ignition system.
LML NV is crafted on a sheet metal monocoque structure and runs on 3.5x10-inch, 4 ply rating, interchangeable tyres at both ends. Its suspension system includes helical springs with hydraulic dampers at the front as well as rear. The braking action is applied by the front and rear drum brakes. LML NV comes with an optional front disc brake as well to enhance the stopping power.
The body dynamics of LML NV are quite conventional that gives it a traditional look. The front fascia has a rounded headlamp with neatly designed apron. LML NV 4-stroke has considerable amount of chrome element at rear view mirrors, front indicators outline and the LML logo, giving it a classy and premium touch. The company has provided a glove compartment at the front for convenience. A spare wheel is also fitted to the scooter that finds its position beneath left side body panel. The instrument console is white dialled that displays an analogue speedometer and fuel gauge. LML NV also receives a rear carrier to carry a little luggage.
LML NV User Reviews
- All (3)
- Gear (1)
- Power (1)
- Service (1)
- Latest
- I am using nv lmlI am using nv lml vespa from 16 years not even any single problem in scooter only requires maintainance and service time to time . I am getting average of 35 to 40 km per litres . It is very good purchase never disappointed me in any conditionRead More1
- Present time I am use this scooter This is veryPresent time I am use this scooter This is very good in everything This is a very powerful scooter as compared to chetak .1
- LML 150 NV ReviewI had this model of LML Vespa 150 NV for around 11 years from 1998 to 2009. This is the best ever scooter amongst all the scooters that were available during the time. Have never run into an issue except for the clutch wires breaking and could rite without the clutch wires being taken to the garage to replace. Wish it is relaunched with the same design with a self-start and auto gear. I am searching for this model second-hand scooter to purchase one now.Read More6
- View All LML NV Reviews
LML NV Mileage
The ARAI claimed mileage of LML NV is 70 Kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 70 Kmpl |
LML NV Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single Cylinder, Four Stroke, Forced Air Cooled Single Overhead Cam With Two Valves |
| Displacement | 147.55 cc |
| Max Torque | 11.3 Nm @ 4250 rpm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Kick Start Only |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Oil Bath Type |
| Ignition | CDI Electronic |
| Gear Box | 4 Speed |
| Bore | 57 mm |
| Stroke | 57.8 mm |
| Compression Ratio | 9.0 ± 0.5:1 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 70 Kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 695 mm |
| Length | 1760 mm |
| Height | 1110 mm |
| Fuel Capacity | 5.5 Ltrs |
| Fuel Reserve | 1 Ltr |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1235 mm |
| Kerb Weight | 116 Kgs |
| Total Weight | 275 Kgs |
| Seat height | 820 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | 12 V - 35/35 W (Halogen Optional) |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 90 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 8.71 bhp @ 6250 rpm |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-3.5 - 10", Rear :-3.5 - 10" |
| Wheel Size | Front :-10 inch, Rear :-10 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Sheet Metal Semi Monocoque Structure |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
LML NV Latest Updates
October 30, 2015: Lohia Machinery brings back the golden era by reintroducing its traditional scooter named as LML NV. Now, the company offers it in two different engine options, i. e. two-stroke and four-stroke. It gets an upgradation of an optional electric start. The scooter is available at selected dealerships across the country at a price of Rs. 39,880 for two-stroke KS version, Rs. 45,468 for two-stroke ES, Rs. 39,880 for 4-stroke KS and Rs. 46,874 for 4-stroke ES (all ex-showroom prices, Delhi). However, The LML NV 2-stroke is available in four amazing colors - Blue, Black, MS Grey, and Pearl Black while LML NV 4 stroke comes in three shades: Sparkling Silver, Pearl Black and Candy Maroon.
