Discontinued on Sep, 2012
Kinetic Nova
Rs.40,150*
Last recorded price in 2012 Delhi
Latest Kinetic Scooter was launched on July 2025
Kinetic Nova Price
The following details are indicative and subject to change.
| Nova 135 Not Available134.9 cc DISCONTINUED | ₹40,150 |
Explore Similar Scooters
Rs.45,350* Onwards
Rs.35,280* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.53,017* Onwards
Rs.36,960* Onwards
Rs.26,499* Onwards
Rs.41,222* Onwards
Rs.51,741* Onwards
Kinetic Nova Key Specs & Features
| Engine | 134.9 cc |
| Power | 8.5 |
| Torque | 10.0 |
| Mileage | Not Available |
| Kerb Weight | 103 kg |
| Tyre Type | Tube |
- Key Specs
- All Specifications
View More Specifications
Kinetic Nova Mileage
The ARAI claimed mileage of Kinetic Nova is Not Available. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | Not Available |
Kinetic Nova Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4Stroke AirCooled |
| Displacement | 134.9 cc |
| Max Torque | 10.0@4500 Nm@rpm |
| Clutch | Wet multiplate type |
| Ignition | CDI |
| Gear Box | Continuous Variomatic |
| Bore | 54.4 mm |
| Stroke | 57.8 mm |
| Compression Ratio | 0.375694444444445 |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | Not Available |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 740 mm |
| Length | 1819 mm |
| Height | 1076 mm |
| Fuel Capacity | 6 litre |
| Fuel Reserve | Not Available |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Kerb Weight | 103 kg |
| Total Weight | Not Available |
| Seat height | Not Available |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 8.5@6500 BHP@RPM |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| ABS | No |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular Underbone |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Mileage and Performance
- Dimensions and Capacity
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Did you find this information helpful?
Trending Kinetic Scooters
Kinetic DX EVRs 1,11,499* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

