
Kawasaki Ninja ZX-10R 2019-2022 All Specifications & Features
Write a ReviewReview and win ₹5000
Shortlist
Rs.13,99,000* onwards
Kawasaki Ninja ZX-10R 2019-2022 Specifications
| Mileage (ARAI) | 12 kmpl |
| Displacement | 998 cc |
| Engine Type | In-Line Four, 16-Valves, DOHC |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 203 PS @ 13500 rpm |
| Max Torque | 114.9 Nm @ 11200 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 17 L |
| Body Type | Super Bikes, Sports Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Kawasaki Ninja ZX-10R 2019-2022 Features
| ABS | Dual Channel |
| Mobile Connectivity | No |
| Riding Modes | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Launch Control | Yes |
| Power Modes | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
What’s Included with Kawasaki Ninja ZX-10R 2019-2022
| Vehicle Warranty | 2 Years or 30,000 Km |
Kawasaki Ninja ZX-10R 2019-2022 App Features
| Low battery alert | Yes |
Kawasaki Ninja ZX-10R 2019-2022 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | In-Line Four, 16-Valves, DOHC |
| Displacement | 998 cc |
| Max Torque | 114.9 Nm @ 11200 rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Ignition | Digital |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 76 mm |
| Stroke | 55 mm |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Power Modes | Yes |
| Launch Control | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
| Additional Features | KCMF (Kawasaki Cornering Management Function), Electronic Throttle Valves, Kawasaki Engine Braking Control |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 12 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Super Bikes, Sports Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 740 mm |
| Length | 2085 mm |
| Height | 1145 mm |
| Fuel Capacity | 17 L |
| Ground Clearance | 145 mm |
| Wheelbase | 1440 mm |
| Kerb Weight | 206 Kg |
| Seat height | 835 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Projector Headlights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Pilot Lamps | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 330 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 300 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 203 PS @ 13500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | 43 mm inverted Balance Free Front Fork with external compression chamber, compression and rebound damping and spring preload adjustability, and top-out springs. |
| Suspension Rear | Horizontal Back-link with BFRC lite gas-charged shock, piggyback reservoir, compression and rebound damping and spring preload adjustability, and top-out spring |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-ZR17 Rear :-190/55-ZR17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Twin Spar, Cast Aluminium |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years or 30,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Specs of Ninja ZX-10R 2019-2022 Alternatives
Rs.9,99,000* Onwards
Rs.18,06,107* Onwards
Rs.10,86,300* Onwards
Rs.12,49,000* Onwards
Rs.14,42,000* Onwards
Rs.9,88,400* Onwards
Rs.9,22,412* Onwards
Rs.13,29,390* Onwards
Did you find this information helpful?
Popular Kawasaki Two Wheelers
Kawasaki Ninja ZX-10RRs 20,79,000* Onwards
Kawasaki Z900Rs 9,99,000* Onwards
Kawasaki Ninja 300Rs 3,17,000* Onwards
Kawasaki Ninja ZX-6RRs 12,49,000* Onwards
Kawasaki Ninja 650Rs 7,77,000* Onwards
Upcoming Kawasaki Bikes
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience