Discontinued on Sep, 2020
Indus Yo Edge
Rs.40,000*
Last recorded price in 2020 Delhi
Indus Yo Edge Price
The following details are indicative and subject to change.
| Yo Edge STD 25 km/Hr70 km/charge DISCONTINUED | ₹40,000 |
Explore Similar Scooters
Rs.35,280* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.50,000* Onwards
Rs.36,960* Onwards
Rs.54,000* Onwards
Rs.26,499* Onwards
Rs.41,222* Onwards
Rs.51,741* Onwards
Indus Yo Edge Key Specs & Features
| Range | 70 km/charge |
| Battery Capacity | 0.12 Kwh |
| Kerb Weight | 93 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Brakes | Drum |
| Tyre Type | Tubeless |
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
Indus Yo Edge Colours
Indus Yo Edge is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
White
Blue
Orange
Red
Grey
Indus Yo Edge User Reviews
Based on3 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (3)
- Looks (1)
- Suspension (1)
- Maintenance (1)
- Speed (1)
- Performance (1)
- Latest
- Performance Of the Bike Is Not That Good.Battery performance is not so good. My Yo-Edge scoter battery (12volts-5pcs*24ah) exhausted after exactly 2 years from the date of purchase of scoter. (after 9200KM run). So the run cost is the same as a petrol bike. No maintenance in 2 years. The only benefit is that using green energy is pollution free bike. Best fit for students who do not have a driving license.Read More1
- Very bad scooterVery bad scooter, should not buy. It is not going above 30 KMPH. The acceleration is also not much and the suspensions are really bad.1 3
- Buyers reviewGreat aggressive looks, Best speed for an electric, rare,good specs, rare functions, fully waterproof.1 1
- View All Indus Yo Edge Reviews
Indus Yo Edge Range
The ARAI claimed range of Indus Yo Edge is 70 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 70 km/charge |
Indus Yo Edge Specifications
Engine and Transmission
| Starting | Self Start Only |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Underseat Storage | 10 L |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel Gauge | No |
| Pass Switch | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 710 mm |
| Length | 1785 mm |
| Height | 1070 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Wheelbase | 1260 mm |
| Kerb Weight | 93 kg |
| Load Carrying Capacity | 75 kg |
| Seat height | 700 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Tyre Pressure (Rider) | 22 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 34 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Capacity | 0.12 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 70 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Dual Telescopic Fork |
| Suspension Rear | Dual Suspension |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-3.00-10, Rear :- 3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | High strength steel tube |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience
