
Gemopai Astrid Lite All Specifications & Features
The Gemopai Astrid Lite is powered by 4 kW Motor. The Gemopai Astrid Lite takes to get fully charged its 2.9 Kwh battery . The Price of Gemopai Astrid Lite starts at Rs 1,11,195 It is available in one variants, STD.
Shortlist
Rs.1,11,195* onwards
EMI starts from ₹3,330
Gemopai Astrid Lite Specifications
| Range | 200 km/charge |
| Motor Power | 4 kW |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Gemopai Astrid Lite Features
| Charging Point | Yes |
| DRLs | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 110 kg |
Gemopai Astrid Lite App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
Gemopai Astrid Lite Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 4 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features Of Variant | Riding Mode - Economy | City | Sports |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Gradeability | 25° |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features | Riding Mode - Economy | City | Sports |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 110 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| 0-40 Kmph (sec) | 4s |
| Top Speed | 65 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.9 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 200 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging Time(0-80%) | 2 Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/100-10 Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Compare Specs of Astrid Lite Alternatives







- TEST RIDE AVAILABLE

Comfort User Reviews of Gemopai Astrid Lite
Based on5 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (5)
- Comfort (1)
- Showroom (1)
- Experience (1)
- Price (1)
- Mileage (1)
- Boot (1)
- More...
- Latest
- Great ScooterThe Gemopai Astrid Lite is an electric scooter that exceeded all my expectations. Its design is really appealing, and the range is near 180 km per charge which is actually exceptional. Riding it gives a quite smooth, noiseless, and comfortable ride. This scooter has everything I require for my daily errands. I highly recommend it for anyone seeking an eco-friendly and exhilarating ride for daily commutes.Read More2
- View All Gemopai Astrid Lite Reviews
Popular Electric Scooters
Rs.1,11,422* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.1,47,999* Onwards
Rs.1,19,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Gemopai Astrid Lite Colours
Gemopai Astrid Lite is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Gemopai Astrid Lite Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
Q) What is the max speed of Gemopai Astrid Lite?
A) The max speed of Gemopai Astrid Lite is 65 km/Hr.
Q) What is the driving range of Gemopai Astrid Lite?
A) The driving range of Gemopai Astrid Lite is 200 km/charge.
Q) What is the Curb weight of Gemopai Astrid Lite?
A) The curb weight of Astrid Liteis 110 kg.
Q) What is the battery type of Gemopai Astrid Lite?
A) Gemopai Astrid Lite uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of Gemopai Astrid Lite?
A) Gemopai Astrid Lite comes with 6 color options - Fireball Orange, Midnight Red, Fiery Red, Deep indigo, Electric Neon, Burnt Charcoal.
Q) Show room at Jharsuguda.
By Bikedekho Experts on 17 Jan 2020
A) For Gemopai Astrid Lite, you can click on the following link to see the details ... Read More
Reply on this answerView all Answers (3)
Did you find this information helpful?
Gemopai Astrid Lite Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Gemopai Two Wheelers
Gemopai Ryder SuperMaxRs 79,999* Onwards
Gemopai Astrid LiteRs 1,11,195* Onwards
Gemopai RyderRs 70,850* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience