
Evoke Urban Classic All Specifications & Features
Share Your Views
Shortlist
Rs.6,50,000*
Expected Launch Date - Not yet confirmed
Evoke Urban Classic Specifications
| Range | 200 km/charge |
| Motor Power | 19 kW |
| Max Torque | 116.6 Nm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Body Type | Electric Bikes |
| Fuel Type | Electric |
Evoke Urban Classic Features
| ABS | No |
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Seat Height | 760 mm |
Evoke Urban Classic App Features
| Low battery alert | Yes |
Evoke Urban Classic Specifications
Engine and Transmission
| Max Torque | 116.6 Nm |
| Motor Power | 19 kW |
| Starting | Self Start Only |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Additional Features | Dual Onboard Chargers, S.M.A.R.T. Battery Management, Riding- Yes, Reverse Gear, 12 V Battery Backup |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 710 mm |
| Length | 2030 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Wheelbase | 1380 mm |
| Seat height | 760 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 130 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Hub motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 7.55 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 200 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | 42 mm inverted fork, dual shock |
| Suspension Rear | Single mono-shock (preload adjustable) |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-110/70-17 Rear :-180/55-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Comfort User Views of Evoke Urban Classic
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Latest
- Excited about its launchEvoke Urban Classic electric bike promises a range of 200 km on a single charge and can be charged up to 80% in just 90 minutes. With a durable battery life of 2 lakh km, it is a great option for city riding. Excited about its launch in India...Read More
Popular Electric Bikes
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Evoke Urban Classic Colours
Evoke Urban Classic is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Evoke Urban Classic Questions & answers
Q) What is the max speed of Evoke Urban Classic?
A) The max speed of Evoke Urban Classic is 130 km/Hr.
Q) What is the driving range of Evoke Urban Classic?
A) The driving range of Evoke Urban Classic is 200 km/charge.
Q) What is the battery type of Evoke Urban Classic?
A) Evoke Urban Classic uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of Evoke Urban Classic?
A) Evoke Urban Classic comes with 1 color options - Blue.
Q) What is the seat height of Evoke Urban Classic?
A) The sear height of Evoke Urban Classic is 760 mm.
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience