
Enigma Crink Pro All Specifications & Features
The Enigma Crink Pro is powered by 3 kW Brushless DC Motor. The Enigma Crink Pro takes to get fully charged its 2.96 Kwh battery . The Price of Enigma Crink Pro starts at Rs 1,15,306 It is available in one variants, STD.
Write a ReviewReview and win ₹5000
Shortlist
Rs.1,15,306*
EMI starts from ₹3,490
Enigma Crink Pro Specifications
| Range | 90-110 km/charge |
| Motor Power | 3 kW |
| Motor Type | Brushless DC |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Enigma Crink Pro Features
| Transmission | Automatic |
Enigma Crink Pro Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 3 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Additional Features Of Variant | Motor Walking Assistance, Side Stand Sensor, Boot Space - 18 Litre |
| Seat Type | Single |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Additional Features | Motor Walking Assistance, Side Stand Sensor, Boot Space - 18 Litre |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Wheelbase | 1350 mm |
| Total Weight | 74 kg |
| Load Carrying Capacity | 270 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 80 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Brushless DC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.96 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 90-110 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/90-12, Rear :-90/90-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Steel |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
Compare Specs of Crink Pro Alternatives







- TEST RIDE AVAILABLE

Popular Electric Scooters
Rs.1,11,422* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.1,47,999* Onwards
Rs.1,19,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Enigma Crink Pro Colours
Enigma Crink Pro is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Enigma Crink Pro Questions & answers
Q) What is the max speed of Enigma Crink Pro?
A) The max speed of Enigma Crink Pro is 80 km/Hr.
Q) What is the driving range of Enigma Crink Pro?
A) The driving range of Enigma Crink Pro is 90-110 km/charge.
Q) What is the battery type of Enigma Crink Pro?
A) Enigma Crink Pro uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of Enigma Crink Pro?
A) Enigma Crink Pro comes with 5 color options - Black, Silver, Blue, Grey, White.
Did you find this information helpful?
Enigma Crink Pro Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Enigma Two Wheelers
Enigma Ambier N8Rs 95,000* Onwards
Enigma GT 450 ProRs 86,902* Onwards
Enigma Crink V1Rs 96,835* Onwards
Enigma Crink ProRs 1,15,306* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience