Benling Aura
Benling Aura Price
The following details are indicative and subject to change.
| Aura STD 65 km/Hr120-80 km/charge4 Hr DISCONTINUED | ₹1,21,683 |
Explore Similar Scooters
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.91,550* Onwards
Rs.1,10,006* Onwards
Rs.96,504* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Rs.99,490* Onwards
Benling Aura Key Specs & Features
| Range | 120-80 km/charge |
| Battery Capacity | 3.2 Kwh |
| Top Speed | 65 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Motor Power | 3.2 kW |
| Motor | BLDC |
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
Benling Aura Colours
Benling Aura is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black
Benling Aura Gallery
Benling Aura has 20 images, view picture gallery of Aura .
Benling Aura User Reviews
- All (16)
- Performance (4)
- Speed (3)
- Service (3)
- Power (3)
- Pickup (3)
- Looks (2)
- More...
- Latest
- Vehicle issueVehicle is having lot of issues, no customer care response my vehicle has broke down past 2 months, given more money to Porter, dont buy this scooter3 1
- No support after salesBike was working condition only for 4 months. Issue with controller and show room and company people ignored to solve the problem Careless after sales Zero support3
- Ghtiya ebike in indiaBenling fraud Chinese company hai jo india walo ko loot ker bhag gayi hai aur usse bade fraudi wo dealer hai jo inhe yha sale ker rhe they4
- Never go for this benling company. Big zeroThird class brand using this from last 2years.. company making fool of us everytime. Plastic is poor.. body of the Scooty is made with poor plastic. Even when you go for service they always try to make money..Read More4
- Good ExperienceThe performance of the Benling Aura can be described as adequate for city commuting, but it might not be the best choice for longer distances or high-speed requirements. It has a moderate top speed and acceleration, making it suitable for casual rides around town or short commutes. However, it struggles with steep inclines and might lose power when the battery is running low.Read More3 2
- Bad ExperienceThe performance is disappointing, coupled with subpar build quality. After just 1.5 years, I experienced issues with brake and speed modes, compounded by a deteriorating fiber body.Read More4
- Looks Good With Good AverageIt looks good with a good average. The charging time of the scooter is 4 hours, and highway running is comfortable. But for off-roading suspension performance is poor.4 1
- Worst ServiceFacing issues with the charger, and spare parts availability. Bad service and poor plastic quality.9
- Charging Time Is GoodExcellent electric vehicle, mileage is good, and charging time are excellent to compare all Electric vehicles.3 3
- Fantastic Electric ScooterVery nice scooter with amazing features. Very nice pickup and awesome mileage services. Awesome colors are available, I bought Natural Gray Colour. The scooter has a high-power motor and fantastic features.👌👌Read More2 3
- View All Benling Aura Reviews
Benling Aura Range
The ARAI claimed range of Benling Aura is 120-80 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 120-80 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Benling Aura Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Continuous Power | 3 kW @ 52 kmph |
| Motor Power | 3.2 kW |
| Range (Eco Mode) | 120 km/charge |
| Range (Sport Mode) | 80 km/charge |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Charger Output | 720 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Gradeability | 18° |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Additional Features | Smart Brake Down Assistance System |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 670 mm |
| Length | 1870 mm |
| Height | 1170 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1380 mm |
| Load Carrying Capacity | 248 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-40 Kmph (sec) | 5.2s |
| Top Speed | 65 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Continious Power | 3 kW @ 52 kmph |
| Drive Type | Hub Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 3.2 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Swappable Battery | Yes |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 120-80 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Telescopic |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90-12 Rear :-90/90-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Benling Aura Questions & answers
A) The Benling Aura is powered by 3200 watt BLDC Motor. The Benling Aura takes 4 ... Read More
A) The range of Benling Aura is 120 Km/Charge. This is the claimed ARAI mileage for... Read More
A) You may click on the given link and select your city accordingly for the nearest... Read More
A) The Benling Aura tyre size is front:-90/90-12 rear:-90/90-12.
A) The Benling Aura is powered by 2500 W BLDC Motor. The Benling Aura takes 3-4 ... Read More
Benling Aura Latest Updates
June 26, 2025: Benling has shut down and the Aura is no longer on sale.

