
Bajaj Pulsar 150 (2001-2009) Specifications
| Mileage | - |
| Displacement | 149.5 cc |
| Engine Type | 4-Stroke, 2-Valve, Twin Spark, Air Cooled, BSVI Compliant DTS-i FI Engine |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 12 |
| Max Torque | 13 |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel Capacity | 15 L |
| Body Type | Commuter Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Bajaj Pulsar 150 (2001-2009) Features
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Tachometer | Analogue |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 134 Kg |
| Fuel Tank | 15 L |
What’s Included with Bajaj Pulsar 150 (2001-2009)
| Vehicle Warranty | 2 Years or 30,000 Km |
Bajaj Pulsar 150 (2001-2009) Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4-Stroke, 2-Valve, Twin Spark, Air Cooled, BSVI Compliant DTS-i FI Engine |
| Displacement | 149.5 cc |
| Max Torque | 13 |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Kick Start Only |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Gear Box | 5 Speed |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Analogue |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Commuter Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Fuel Capacity | 15 L |
| Wheelbase | 1320 mm |
| Kerb Weight | 134 Kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Projector Headlights | No |
| Pilot Lamps | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 25 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 25 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 28 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 32 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 12 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic with Anti Friction Bush |
| Suspension Rear | 5 Way Adjustable Nitrox Shock Absorber |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-80/100-17, Rear :-100/90-17 |
| Wheel Size | Front :-17 inch, Rear :-17 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years or 30,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
Comfort User Reviews of Bajaj Pulsar 150 (2001-2009)
Based on4 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (4)
- Performance (1)
- Looks (1)
- Price (1)
- Maintenance (1)
- Latest
- ITS VERY FAST AND SIMPLEIT IS A VERY FAST AND SIMPLE WAY OF A GOOD ADVT FOR THE PRODUCT. VERY USER-FRIENDLY BIKE.1
- Amazing Looking Bike With Great Features.The bike is in looks are excellent. Comfort/acceleration/braking/ride and handling are the positives features of this bike.
- Very good average daily commuter bike.A very good average daily commuter bike. Amazing performance according to its price. Good design. Very good average. Very very less maintenance cost.
- Awesome Build Quality.Nice bike with a solid build, I'm very satisfied with this bike I am very happy and told everyone to just buy this bike.
- View All Bajaj Pulsar 150 (2001-2009) Reviews
Did you find this information helpful?
Popular Bajaj Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Bajaj Pulsar 125Rs 87,255* Onwards
Bajaj Pulsar N160Rs 1,16,142* Onwards
Bajaj Pulsar NS 125Rs 94,188* Onwards
Bajaj Pulsar 150Rs 1,10,896* Onwards
Bajaj Pulsar NS200Rs 1,34,809* Onwards
Bajaj ChetakRs 1,07,606* Onwards
Bajaj Chetak C2501Rs 96,504* Onwards
Latest Bajaj Bikes & Scooters
- Bikes
- Scooters
Bajaj Pulsar NS400ZRs 1,80,092* Onwards
Bajaj Dominar 400Rs 2,03,214* Onwards
Bajaj Pulsar 180Rs 1,22,490* Onwards
Bajaj Pulsar 125Rs 87,255* Onwards
Bajaj Pulsar NS200Rs 1,34,809* Onwards
Bajaj ChetakRs 1,07,606* Onwards
Bajaj Chetak C2501Rs 96,504* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience