
ADMS Phantom All Specifications & Features
The ADMS Phantom is powered by 2 kW BLDC Motor. The ADMS Phantom takes 4-5 Hr to get fully charged its 3 Kwh battery . The Price of ADMS Phantom starts at Rs 1,49,000 It is available in one variants, STD.
Shortlist
Rs.1,49,000*
EMI starts from ₹4,470
ADMS Phantom Specifications
| Motor Power | 2 kW |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 4-5 Hr |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
ADMS Phantom Features
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 70 kg |
ADMS Phantom App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
ADMS Phantom Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 2 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 580 mm |
| Length | 1930 mm |
| Height | 1050 mm |
| Wheelbase | 1630 mm |
| Kerb Weight | 70 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 60 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 3 Kwh |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic |
| Suspension Rear | Telescopic |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
Compare Specs of Phantom Alternatives






- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Comfort User Reviews of ADMS Phantom
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Comfort (1)
- Mileage (1)
- Performance (1)
- Experience (1)
- Pickup (1)
- Latest
- I was purchased a this ADMS PhantomI was purchased a this amazing ADMS Phantom, and I'm fully satisfied with its mileage, full performance, comfort, pickup and affordable easily. I highly recommend to everyone one please try this once and you are not disappoint about ADMS Phantom l,You should buy and experience this amazing ride with PhantomRead More1
- View All ADMS Phantom Reviews
Popular Electric Scooters
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.1,19,546* Onwards
Rs.1,47,999* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
ADMS Phantom Colours
ADMS Phantom is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
ADMS Phantom Questions & answers
Q) What is the max speed of ADMS Phantom?
A) The max speed of ADMS Phantom is 60 km/Hr.
Q) What is the Curb weight of ADMS Phantom?
A) The curb weight of Phantomis 70 kg.
Q) What is the battery type of ADMS Phantom?
A) ADMS Phantom uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of ADMS Phantom?
A) ADMS Phantom comes with 1 color options - Black.
Did you find this information helpful?
Popular ADMS Two Wheelers
- Scooters
- Bikes
ADMS MantraRs 57,999* Onwards
ADMS GTRRs 95,000* Onwards
ADMS EVARs 1,35,000* Onwards
ADMS PhantomRs 1,49,000* Onwards
ADMS DBRs 1,33,000* Onwards
ADMS AlphaRs 1,45,999* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience