
ADMS GTR All Specifications & Features
The ADMS GTR is powered by 1 kW Motor. The ADMS GTR takes 4-8 Hr to get fully charged its 1.25 Kwh battery . The Price of ADMS GTR starts at Rs 95,000 It is available in one variants, STD.
Shortlist
Rs.95,000*
EMI starts from ₹2,859
ADMS GTR Specifications
| Range | 60-80 km/charge |
| Motor Power | 1 kW |
| Charging Time | 4-8 Hr |
| Max Power | 2 kW |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
ADMS GTR Features
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
What’s Included with ADMS GTR
| Battery Warranty | 3 Years |
ADMS GTR App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
ADMS GTR Specifications
Engine and Transmission
| Continuous Power | 2000 |
| Motor Power | 1 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features Of Variant | Floor Matt - 135 mm |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features | Floor Matt - 135 mm |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Load Carrying Capacity | 180 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 80 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 2 kW |
| Continious Power | 2000 |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.25 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 60-80 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic Shock Absorber |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Compare Specs of GTR Alternatives






- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Comfort User Reviews of ADMS GTR
Based on11 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (11)
- Comfort (1)
- Performance (3)
- Looks (3)
- Maintenance (2)
- Noise (1)
- Small (1)
- More...
- Latest
- Awesome ExperienceThe ADMS GTR bike is a thrilling ride, combining sleek design with powerful performance. Its punchy acceleration and agile handling make city and winding road rides a joy. Comfort is not compromised, thanks to the ergonomic design and adjustable features. The advanced technology, smart display, and safety features add to its appeal for riders of all levels. Maintenance is easy, reflecting the commitment to durability. The ADMS GTR offers a perfect blend of performance, comfort, and cutting-edge technology, a ticket to unforgettable adventures.Read More1
- View All ADMS GTR Reviews
Popular Electric Scooters
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.1,19,546* Onwards
Rs.1,47,999* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
ADMS GTR Colours
ADMS GTR is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
ADMS GTR Questions & answers
Q) What is the max speed of ADMS GTR?
A) The max speed of ADMS GTR is 80 km/Hr.
Q) What is the driving range of ADMS GTR?
A) The driving range of ADMS GTR is 60-80 km/charge.
Q) What is the battery type of ADMS GTR?
A) ADMS GTR uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of ADMS GTR?
A) ADMS GTR comes with 1 color options - Red.
Did you find this information helpful?
ADMS GTR Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular ADMS Two Wheelers
- Scooters
- Bikes
ADMS MantraRs 57,999* Onwards
ADMS GTRRs 95,000* Onwards
ADMS EVARs 1,35,000* Onwards
ADMS PhantomRs 1,49,000* Onwards
ADMS DBRs 1,33,000* Onwards
ADMS AlphaRs 1,45,999* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience