Discontinued on Sep, 2024
ADMS Racer
Rs.1,10,000*
Last recorded price in 2024 Delhi
Latest ADMS Scooter was launched on November 2024
ADMS Racer Price
The following details are indicative and subject to change.
| Racer STD 100-150 km/charge DISCONTINUED | ₹1,10,000 |
Explore Similar Scooters
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.91,550* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.96,504* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Rs.99,490* Onwards
Rs.1,16,881* Onwards
ADMS Racer Key Specs & Features
| Range | 100-150 km/charge |
| Battery Capacity | 2.16 Kwh |
| Motor Power | 1.2 kW |
| Fuel Type | Electric |
- Key Specs
- All Specifications
View More Specifications
ADMS Racer User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Looks (1)
- Warranty (1)
- Latest
- Good ScooterIt looks good and can be handled by women, children, and elders. The range should be increased, and the warranty should be extended.
- View All ADMS Racer Reviews
ADMS Racer Range
The ARAI claimed range of ADMS Racer is 100-150 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 100-150 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
ADMS Racer Specifications
Engine and Transmission
| Continuous Power | 2500 |
| Motor Power | 1.2 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Load Carrying Capacity | 180 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Continious Power | 2500 |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Capacity | 2.16 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 100-150 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Wheels Type | Alloy |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
ADMS Racer Questions & answers
Q) What is the top speed?
By Bikedekho Experts on 4 Jul 2023
A) As of now, there is no official update available from the brand's end. We would ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Questions
Did you find this information helpful?
ADMS Racer Brochure
Download the Racer brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
Trending ADMS Scooters
ADMS MantraRs 57,999* Onwards
ADMS GTRRs 95,000* Onwards
ADMS EVARs 1,35,000* Onwards
ADMS PhantomRs 1,49,000* Onwards
ADMS DBRs 1,33,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

