
Zontes 350E All Specifications & Features
Share Your Views
Shortlist
Rs.5,00,000*
Expected Launch Date - Not yet confirmed
Zontes 350E Specifications
| Mileage | - |
| Engine Type | Single Cylinder, Liquid Cooled Engine, 4 Valves, SOHC |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 36.70 Ps @ 7500 rpm |
| Max Torque | 38 Nm @ 6000 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 16 L |
| Fuel Type | Petrol |
Zontes 350E Features
| ABS | Dual Channel |
| Fuel Tank | 16 L |
Zontes 350E Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single Cylinder, Liquid Cooled Engine, 4 Valves, SOHC |
| Max Torque | 38 Nm @ 6000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 795 mm |
| Length | 2195 mm |
| Height | 1390 mm |
| Fuel Capacity | 16 L |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Wheelbase | 1565 mm |
| Total Weight | 198 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 36.70 Ps @ 7500 rpm |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Upside-Down |
| Suspension Rear | Mono-shock-Absorber |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-15 Rear :-140/70-14 |
| Wheel Size | Front :-481 mm,Rear :-355.6 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Dimensions and Capacity
- Motor & Battery
- Underpinnings
Compare Specs of 350E Alternatives
Comfort User Views of Zontes 350E
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Comfort (1)
- Latest
- This new generation world needThis new generation world need new function ans futures vehicle zontes 350E are best vehicle for this generation or more comfortable and safest
Zontes 350E Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
Q) What is the Ex-Showroom Price of Zontes 350E?
A) The Ex-Showroom price of 350E in Delhi is 5,00,000.
Q) What is the fuel tank capacity of Zontes 350E?
A) The fuel tank capacity of 350E is 16 L.
Q) What is the ground clearance of Zontes 350E?
A) Zontes 350E offers ground clearance of 155 mm.
Q) What is the launch date of Zontes 350E?
By Bikedekho Experts on 2 Sep 2023
A) As of now, there is no official update available from the brand's end. We would ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Popular Zontes Two Wheelers
Zontes 350RRs 2,57,000* Onwards
Zontes 350TRs 2,75,000* Onwards
Zontes 350XRs 2,37,000* Onwards
Zontes GK350Rs 3,22,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience