Lectro E-Zephyr TX
Lectro E-Zephyr TX Price
The following details are indicative and subject to change.
| E-Zephyr TX STD 25 km/Hr25-35 km/charge4 Hr DISCONTINUED | ₹21,000 |
Explore Similar Bikes
Rs.18,999* Onwards
Rs.24,499* Onwards
Rs.24,999* Onwards
Rs.13,499* Onwards
Rs.24,999* Onwards
Rs.19,999* Onwards
Lectro E-Zephyr TX Key Specs & Features
| Range | 25-35 km/charge |
| Battery Capacity | 0.21 Kwh |
| Kerb Weight | 18.8 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Disc |
- Key Specs
- All Specifications
Lectro E-Zephyr TX Colours
Lectro E-Zephyr TX is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Silver
Red
Lectro E-Zephyr TX Range
The ARAI claimed range of Lectro E-Zephyr TX is 25-35 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 25-35 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Lectro E-Zephyr TX Specifications
Engine and Transmission
| Max Torque | 40 Nm |
| Gear Box | Single Speed |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Cruise Control | Yes |
| Handle Type | Steel 31.8*630 - Black |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Additional Features | 3 level LED display, Friction-free Cotterless Catridge type |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 18.8 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor, Chain Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 0.21 Kwh |
| Water Proof Rating | 67 |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 25-35 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Steel Rigid aerodynamic blade type |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | V Brake |
| ABS | No |
| Wheels Type | Spokes |
| Frame | Alloy (6061) 18“, City Commuting E-Cycle & comfort Geometry with Internal battery system & brake cable routing |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
Lectro E-Zephyr TX Questions & answers
A) Yes, Lectro E-Zephyr TX is an electric bike that is offered with a 250W of BLDC ... Read More
A) For this, we would suggest you walk into the nearest authorized service centre ... Read More
Lectro E-Zephyr TX Latest Updates
Hero Cycles will be launching a new e-cycle called the Lectro EHX20 tomorrow. It will be the first product to come out of the joint venture between Hero Cycles and Yamaha. The e-cycle will feature a Yamaha electric drivetrain while the rest of its components will be developed by Hero Cycles. Under the JV, Yamaha and Hero Cycles will jointly produce electric-assisted bicycles where Yamaha will supply the electric drivetrain and Hero Cycles will manufacture and sell the E-bikes.
