Discontinued on May, 2024
EMotorad Nighthawk
Rs.5,00,000*
Last recorded price in 2024 Delhi
EMotorad Nighthawk Price
The following details are indicative and subject to change.
| Nighthawk STDDISCONTINUED | ₹5,00,000 |
EMotorad Nighthawk Key Specs & Features
| Motor Power | 250 W |
| Motor | Befang Mid Drive Motor |
| Brakes | Disc |
| Tyre Type | Tube |
| Console | Digital |
| Fuel Type | Electric |
- Key Specs
- All Specifications
View More Specifications
EMotorad Nighthawk Colours
EMotorad Nighthawk is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Bllue
Green
EMotorad Nighthawk Gallery
EMotorad Nighthawk has 13 images, view picture gallery of Nighthawk .
EMotorad Nighthawk Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Additional Features Of Variant | Rear Derailleur - Sram X5,RD-X5-A1, Seatpost - EXA Form Dropper Seat Post |
| Seat Type | Single |
| Charger Output | 48 V / 3 A |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Additional Features | Rear Derailleur - Sram X5,RD-X5-A1, Seatpost - EXA Form Dropper Seat Post |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Befang Mid Drive Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Rear | RockShox 35 Gold RL 150mm Travel |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-29 - 2.50 Rear :-29 - 2.50 |
| Wheel Size | Front :-63.5 mm,Rear :-63.5 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | EMotorad Aluminium Frame |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Motor & Battery
- Underpinnings
EMotorad Nighthawk Latest Updates
EMotorad recently launched an Elite e-bike range with the Nighthawk being the most expensive of the lot flaunting a price tag of Rs 5 lakh. It gets an aluminium frame, a 150mm travel fork, and Tektro 2-piston brakes at both ends. It will also be featuring IoT for tracking data including GPS and geo-tracking.
Did you find this information helpful?
EMotorad Nighthawk Brochure
Download the Nighthawk brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

