
Bajaj Avenger Street 150 Specifications
| Mileage (ARAI) | 45 Kmpl |
| Displacement | 150 cc |
| Engine Type | Twin Spark. 2 Valve. DTS-I Engine Air Cooled |
| Max Power | 14.54 bhp @ 9000 rpm |
| Max Torque | 12.5 Nm @ 6500 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel Capacity | 14 Ltrs |
| Fuel Type | Petrol |
Bajaj Avenger Street 150 Features
| ABS | No |
| Mobile Connectivity | No |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 148 Kgs |
| Fuel Tank | 14 Ltrs |
| Seat Height | 725 mm |
Bajaj Avenger Street 150 App Features
| Low battery alert | Yes |
Bajaj Avenger Street 150 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Twin Spark. 2 Valve. DTS-I Engine Air Cooled |
| Displacement | 150 cc |
| Max Torque | 12.5 Nm @ 6500 rpm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Ignition | CDI |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 67mm |
| Stroke | 62mm |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Connectivity | No |
| Speedometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Street Control |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Analogue |
| Pass Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 45 Kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 801 mm |
| Length | 2177 mm |
| Height | 1070 mm |
| Fuel Capacity | 14 Ltrs |
| Fuel Reserve | 3.4 Ltrs |
| Ground Clearance | 169 mm |
| Wheelbase | 1480 mm |
| Kerb Weight | 148 Kgs |
| Seat height | 725 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | 55/60 W |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 240 mm, Disc |
| Rear Brake Diameter | 130 mm, Drum |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 110 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 14.54 bhp @ 9000 rpm |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic With Anti Friction Bush |
| Suspension Rear | Twin Shock Absorber |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-90/90 17, Rear :-130/90 15 |
| Wheel Size | Front :-17 inch, Rear :-15 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular Double Cradle Type |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Comfort User Reviews of Bajaj Avenger Street 150
Based on27 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (27)
- Comfort (16)
- Mileage (9)
- Seat (8)
- Looks (5)
- Maintenance (5)
- Engine (5)
- More...
- Latest
- Most Helpful
- Bajaj AvengerVery much balanced and safe for riding in the city. Very comfortable. Has good suspension. Pillion seat is also quite comfortable also has a back rest. Maintaining it is also easier and does not cost much. It's also good for long rides as seat doesn't hurt your back. Also the battery comes with two year warranty.Read More
- Avenger feel like god 150 cc bike 2017 modelgood bike enjoy riding it good average active driving comfort zone next level take it for long rides solo rides less maintenance capable of off roading take it to mountains and dirty roads you will enjoy riding it... take your mom, wife sister with comfort zone toy will feel like god power is also good.Read More1
- Avenger Street 150The Bajaj Avenger Street 150 has proven to be a dependable bike. Its engine provide a seamless riding experience making it ideal for both urban commuting and highway travel. The seating position is comfortable for rider but some difficult for pillion rider due to lack of backrest. In terms of maintenance cost is relatively low. the average mileage on highway is 55 Kmpl, in city traffic of Hyderabad the bike give a mileage of 40KMPLRead More2
- CLASSIC CRUISERAvenger 150 Street is one of the few CRUISER Bikes giving a mileage of 40kmpl. It's super comfortable and easy to ride long rides. Comes with an attached carrier bag and all original body parts. It is a perfect choice for cruiser lovers in budget and class, and amazing mileage. Plus point - seat height is really comfortable for everyone.Read More2
- Comfortable ride and enjoy ride experience everyAapko har mahine engine oil change karna rahega aur bike bahut achcha hai aap regular use kar sakte ho aur iske maintenance costly bahut kam hai aur is bike ko chalane mein Bajaj Avenger Jin logon ka kamar dukhta Hai vah log chalahai to maja aata hai aur lambe root per gadi milegi nahin itni comfortable right hoti haiRead More3
- Bajaj avenger 150 atreetBajaj Avenger 150 is a powerful cruiser with amazing design, comfort, looks, and performance that does not cost a fortune. The low 149 cc engine runs smoothly and is quite fuel efficient, making it perfect for commuting and shorter trips. The clean and contemporary design works well, as do the riding ergonomics because of the low seat and stiffer suspension travel. The only deal breaker is the braking power, which can be improved a lot, especially at higher speeds. Otherwise, it is good for those looking to penetrate the cruiser style without investing in the bulk and cost of the bigger models.Read More1
- I have a Bajaj 150 streetI have a Bajaj Avenger 150 street is a very amazing bike... low maintenance good comfort n good looking. I love this bike...1
- Stylish BikeThe Bajaj Avenger is a great bike, stylish and with good mileage. It's low maintenance and offers excellent comfort while riding.1
- Remarkably Comfortable Seating.This bike has become one of my favorites, thanks to its remarkably comfortable seating and appealing style. My father consistently expresses a preference for riding only this bike.Read More1
- Amazing Riding ExperienceAmazing and comfortable for the longer rides. Well supported by the mileage. It's not for adventure.1
- View All Bajaj Avenger Street 150 Reviews
Bajaj Avenger Street 150 Questions & answers
Q) Where can I get spare parts?
By Bikedekho Experts on 30 Mar 2023
A) For the availability and prices of the spare parts, we'd suggest you to connect ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Popular Bajaj Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Bajaj Pulsar 125Rs 92,111* Onwards
Bajaj Pulsar N160Rs 1,16,142* Onwards
Bajaj Pulsar NS 125Rs 94,188* Onwards
Bajaj Pulsar 150Rs 1,10,896* Onwards
Bajaj Pulsar NS200Rs 1,34,809* Onwards
Bajaj ChetakRs 1,07,606* Onwards
Bajaj Chetak C2501Rs 96,504* Onwards
Latest Bajaj Bikes & Scooters
- Bikes
- Scooters
Bajaj Pulsar NS400ZRs 1,80,092* Onwards
Bajaj Dominar 400Rs 2,03,214* Onwards
Bajaj Pulsar 180Rs 1,22,490* Onwards
Bajaj Pulsar 125Rs 92,111* Onwards
Bajaj Pulsar NS200Rs 1,34,809* Onwards
Bajaj ChetakRs 1,07,606* Onwards
Bajaj Chetak C2501Rs 96,504* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience