
Mahindra MOJO XT 300 Specifications
| Mileage (ARAI) | 25 kmpl |
| Displacement | 295 cc |
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke, DOHC, SI Engine |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 27.19 PS @ 8000 rpm |
| Max Torque | 30 Nm @ 5500 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 21 L |
| Body Type | Sports Naked Bikes, Tourer Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Mahindra MOJO XT 300 Features
| ABS | No |
| Mobile Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Tachometer | Analogue |
| Transmission | Manual |
| Fuel Tank | 21 L |
| Seat Height | 814.5 mm |
Mahindra MOJO XT 300 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke, DOHC, SI Engine |
| Displacement | 295 cc |
| Max Torque | 30 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Ignition | ECU Based Digital Electronic Ignition |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 76 mm |
| Stroke | 65 mm |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Single Piece |
| Body Graphics | No |
| Passenger Backrest | No |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry Hook | No |
| Underseat Storage | No |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Carry Hook | No |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 25 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Naked Bikes, Tourer Bikes |
| Body Graphics | No |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 800 mm |
| Length | 2100 mm |
| Height | 1165 mm |
| Fuel Capacity | 21 L |
| Fuel Reserve | 2 L |
| Ground Clearance | 173.5 mm |
| Wheelbase | 1465 mm |
| Dry Weight | 165 Kg |
| Seat height | 814.5 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen with LED Guide Lamps |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Projector Headlights | No |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Tyre Brand | Pirelli Diablo Rosso II |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 155 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 27.19 PS @ 8000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Upside Down Forks, 143.5 mm Travel |
| Suspension Rear | High-Pressure Gas Charged Mono Shock with Internal Floating Piston, Adjustable Preload, 135 mm Wheel Travel |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-110/70-ZR17 Rear :-150/60-ZR17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Twin Tube Exposed Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Compare Specs of MOJO XT 300 Alternatives
Rs.1,18,690* Onwards
Rs.1,80,092* Onwards
Rs.1,49,990* Onwards
Rs.1,62,800* Onwards
Rs.2,17,401* Onwards
Rs.1,98,055* Onwards
Rs.1,74,368* Onwards
Rs.1,49,999* Onwards
Comfort User Reviews of Mahindra MOJO XT 300
Based on14 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (14)
- Comfort (2)
- Power (6)
- Looks (5)
- Tyres (3)
- Style (3)
- Engine (3)
- More...
- Latest
- Mahindra MOJOWicked looking bike few may like and few may hate, riding comfort is really good, the engine is very refined compared to many Indian bikes available in the market, I can say the best-refined engine. The drawback would be the breaks and no ABS, most of the weight is on the front end of the bike. Torque and power are good, awesome to cruise on highways (120 to 130 km's) without strain. Mahindra needs to market the bike properly.Read More2
- Mahindra MojoAccording to me Mahindra mojo xt 300 is one of the best bike in the segment with unique style and dynamic body. I like the fuel capacity of bike with is Too higher in the segment n price .no other bike provide 21l tank .it is the best bike for long tour with comfortable seat it can also handle off road capabilitesRead More
- View All Mahindra MOJO XT 300 Reviews
Mahindra MOJO XT 300 Colours
Mahindra MOJO XT 300 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Mahindra MOJO XT 300 Questions & answers
Q) RE Himalayan and Mahindra Mojo. Which is best for touring
By Bikedekho Experts on 2 Apr 2020
A) As a touring motorcycle, the Mahindra Mojo ticks all the right boxes and also ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) I want Mahindra Mojo right side exhaust. How much does the exhaust cost?
By Bikedekho Experts on 21 Oct 2019
A) We would suggest you to get in touch with the nearest authorised service center ... Read More
Reply on this answerView all Answers (3)
Did you find this information helpful?
Mahindra MOJO XT 300 Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience